شکستن کد خواندن نیاز به تمرین و تکرار دارد. رمزگشایی کلمات، یا به صدا درآوردن آنها، توانایی به کارگیری دانش موجود از روابط حروف صدا برای تلفظ صحیح کلمات چاپ شده، است. جمله مجهول در انگلیسی

بسیاری از کودکان توانایی رمزگشایی کلمات را در طول زمان با تمرین خواندن منظم پیدا می کنند. با این حال، خوانندگانی که دچار مشکل هستند ممکن است برای تقویت این مهارت حیاتی به تکرار کمی بیشتر نیاز داشته باشند. کودکان نیز با توجه به علم خواندن از آموزش صریح بهره مند می شوند. آموزش آواشناسی جزء ضروری یادگیری خواندن است و شامل آموزش به کودک شما می شود که چگونه کلمات را با همبستگی صداها با حروف به روشی منظم رمزگشایی کند. در اینجا پنج راه مفید وجود دارد که می توانید به کودک خود کمک کنید تا کلمات را به زبان بیاورد.

۱. نحوه رمزگشایی کلمات را توضیح دهید:

هنگامی که کودک شما با کلمه ای روبرو می شود، با آن ناآشنا است، به او نشان دهید که چگونه می تواند آن کلمه را با تقسیم کردن آن به بخش های کوچکتر (مثلاً /c/…/a/…/t/) تلفظ کند. به فرزندتان کمک کنید واج ها – واحدهای تکی صدا که یک کلمه را از کلمه دیگر متمایز می کند – در کلمات (مثلاً /b/…/ur/…/n/) شناسایی کند. ۴۴ واج در زبان انگلیسی وجود دارد. نمودارهای واج ها را می توان به صورت آنلاین پیدا کرد.

زبان انگلیسی همچنین حاوی بسیاری از قوانین املایی نامنظم است که می تواند باعث گیج شدن کلمات خاص شود. برای مثال، ترکیب حرف /ch/ در کلمات ‘chef’، ‘choir’ و ‘cheese’ دارای سه تلفظ مختلف است. سپس کلمات پیچیده ای مانند “گفته شده”، “هستند “و “بود” وجود دارد. زمانی را برای کمک به کودک خود در یادگیری تلفظ هر کلمه جدید همراه با معنی آن اختصاص دهید تا به آنها کمک کنید کلمات “نامنظم” را با دیدن شناسایی کنند.

رمزگشایی نقش مهمی ایفا می کند و باید در کنار سایر مهارت ها آموزش داده شود، همانطور که در Scarborough’s Reading Ropeمی بینید، برای اینکه به کودکان کمک کند تا به سطح مهارت خواندن برسند. جمله شرطی در انگلیسی

۲. آموزش ترکیب کردن:

ترکیب گامی مهم برای تبدیل شدن به یک خواننده روان است. به زبان ساده، ترکیب توانایی ترکیب هموار صداهای فردی با هم در کلمات است. به عنوان مثال، یک خواننده اولیه ممکن است هر صدای جداگانه را در کلمه “سریع” مانند /f/…/a/…/s/…/t/ بخواند، در حالی که ترکیب صاف کلمه را به عنوان /faasst/ صدا می کند.

آواسازی مصنوعی شامل شناسایی مجموعه ای از حروف و صداها و ترکیب صداها در تمام طول کلمه است. مرحله بعدی این است که کلمه را به صداها تقسیم کنید تا آن را هجی کنید(بخش بخش کردن). برای مثال، کودکان یاد می‌گیرند که /d/ /o/ /g/ سه صدای مجزا هستند که می‌توان آن‌ها را به صدا درآورد و سپس با هم ترکیب کرد و کلمه سگ را ساخت.

۳. آن را یادداشت کنید:

هنگامی که به کودک خود کمک می کنید کلمات را تلفظ کند، موارد زیر را در نظر بگیرید:

آن را به آرامی بیان کنید – کلمات را به گونه ای گسترش دهید که شنیدن صداها راحت تر باشد. اصوات مصوت معمولاً راحت ترین حالت را دارند.

صدا را نگه دارید- با اولین صدا شروع کنید، آن را نگه دارید و متوقف کنید.

حرف را پیدا کنید – به فرزندتان کمک کنید حرفی را که صدای آن با صدایی که شناسایی کرده است، تشخیص دهد.

آن را بنویسید – آن حرف را فوراً بنویسید، بدون اینکه منتظر بمانید تا کل کلمه به صدا درآید. به کودک خود کمک کنید تا به محض اینکه صدا مشخص شد، برای هر صدا یک حرف یا ترکیب حروف بنویسد.

نوشتن هر صدا در حین حرکت به کودک شما کمک می‌کند تا صداهای اولیه را در یک کلمه به یاد بیاورد تا صداهای بعدی را بفهمد.

۴. بازی با rimes و onsets:

rimes به رشته ای از حروف اطلاق می شود که پس از شروع، اولین واحد واجی هر کلمه است. می‌توانید با بریدن تکه‌های کارت و نوشتن یک واج روی هر یک، مثلاً b c f p r s m و h، با rimes و onsetsها بازی کنید.

کلمه at را روی یک کاغذ جداگانه بنویسید. از فرزندتان بخواهید که به شکل واج نگاه کند و تصمیم بگیرد که آیا واجی دارد که کلمه را به درستی کامل کند (مثلاً b + at = خفاش).

۵. با صدای بلند بخوانید:

زمان منظمی را با کودک خود در نظر بگیرید و مراقب باشید که او به لحن، تلفظ و تاکیدی که روی کلمات خاص می‌کنید توجه کند. این نه تنها راهی عالی برای نشان دادن اینکه خواندن کتاب به کودکان

چقدر می تواند سرگرم کننده باشد، کمک می کند، بلکه به آنها کمک می کند تا ببینند چگونه کلمات چاپ شده با کلمات گفتاری ارتباط نزدیک دارند.

خواندن با صدای بلند با کودک به آنها کمک می کند تا صداهای فردی را با حروف چاپی و ترکیب حروف مرتبط کنند. اجازه دهید فرزندتان صدای بلند خواندن شما را به آرامی بشنود در حالی که تماشای انگشت شما که هر صدا را تشخیص می دهد. برنامه‌هایی مانند Reading Eggs شامل گزینه‌های خواندن با صدای بلند همراه با کتاب‌های الکترونیکی برای خوانندگان اولیه است که صداهای فردی را در حین خواندن برجسته می‌کند.

بنابراین، همانطور که می بینید، کمک به بچه ها در یادگیری نحوه صداگذاری گام مهمی در مسیر کمک به کودک در یادگیری مهارت خواندن است. از ایده‌ها، استراتژی‌ها و پیوندها و منابع ذکر شده در بالا استفاده کنید تا به فرزندتان کمک کنید قبل از رفتن به مرحله بعدی سفر خواندن خود، به این مهارت تسلط پیدا کند، به خصوص اگر مشکل دارد یا نیازهای اضافی دارد. تکرار و تمرین به روشی سیستماتیک کلیدی است.

همچنین گزینه‌های مثبت زمان نمایش را در نظر بگیرید، مانند استفاده از برنامه‌های آموزشی یا برنامه خواندن آنلاین Reading Eggs که برنده چندین جایزه شده است. این یک راه مطمئن برای اطمینان از اینکه کودک شما همه چیزهایی را که در مورد به صدا درآوردن کلمات و آوازها به شیوه ای سرگرم کننده و جذاب نیاز دارد، تقویت می کند!