تفاوت سرور مجازی با اختصاصی چیست؟ VPS یک ماشین مجازی است که از یک سرور فیزیکی ایجاد شده است. سرور اختصاصی یک ماشین فیزیکی بدون لایه مجازی سازی است. مزیت یک VPS این است که منابع مجازی به راحتی می‌توانند متناسب با نیازهای پروژه شما مقیاس شوند و این از نظر هزینه و انعطاف پذیری مفید است. برای موارد دیگر، اگر پروژه به پیکربندی خاصی مانند چندین دیسک یا RAID نیاز دارد، سرور اختصاصی بهترین انتخاب است. در این مقاله به شما خواهیم گفت “سرور مجازی بخریم یا اختصاصی” و در ادامه با مزیت‌های آن آشنا خواهیم شد.

سرور مجازی چیست؟

با خرید VPS، شما همچنان منابع سرور را با سایر کاربران به اشتراک می‌گذارید. با این حال، برخلاف هاست اشتراکی، سایت شما همچنان منابع اختصاصی را در سهم خود از سرور دریافت می‌کند.

به عنوان مثال، اگر سرور دارای ۸ گیگابایت رم باشد، VPS شما ممکن است ۱ گیگابایت از آن ۸ گیگابایت رم را دریافت کند. با این حال، نکته مهم این است که شما هرگز نیازی به اشتراک گذاری آن ۱ گیگابایت رم با دیگران ندارید و آن ۱۰۰٪ مال شماست.

برای تقسیم این منابع، یک ارائه دهنده میزبان VPS از مفهومی‌به نام Hypervisor برای ایجاد ماشین های مجازی برای هر مشتری در آن سرور استفاده می‌کند. درک این فناوری واقعاً مهم نیست فقط باید بدانید که هر حساب در VPS کاملاً از حساب های دیگر جدا شده است.

بیایید به مسکن به عنوان یک قیاس نگاه کنیم. اگر خرید سرور اختصاصی به معنای خرید کل ساختمان میباشد،  VPS به نوعی مانند یک واحد در ساختمان است. اگر یک واحد در یک ساختمان دارید، آن واحد ۱۰۰% متعلق به شماست. همسایه‌های شما نمی‌توانند آن واحد را اداره کنند.

با این حال، شما همچنین مالک کل ساختمان نیستید. این بدان معنی است که شما نمی‌توانید، مثلاً، کل ساختمان را تزئین کنید. از نظر سرور، این بدان معنی است که شما نمی‌توانید سخت افزار را بر اساس نیاز خود سفارشی کنید زیرا هنوز فقط مالک یک بخش در سرور (به طور مثال در HP SERVER) هستید.

سرور اختصاصی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، سرور اختصاصی به این معنی است که شما کل سرور فیزیکی را به وب سایت (های وب سایت) خود اختصاص می‌دهید. به جای اینکه فقط بخشی از سرور را مانند VPS دریافت کنید، همه آن را دریافت می‌کنید.

مزیت بزرگ این رویکرد علاوه بر اینکه به طور بالقوه منابع بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد این است که شما کنترل کاملی بر سخت افزار فیزیکی واقعی داخل سرور و نرم افزاری که روی آن اجرا می‌شود دارید.

برای مثال، شاید شما پردازنده‌های AMD را به پردازنده‌های اینتل ترجیح می‌دهید و تا این سطح از کنترل را با یک سرور اختصاصی دارید. همچنین شما می‌توانید تک تک نرم افزارها را روی آن سخت افزار فیزیکی کنترل کنید.

بیایید به قیاس مسکن بازگردیم. در این سناریو، یک سرور اختصاصی مانند خرید خانه خود است. شما تنها کسی هستید که صاحب آن ساختمان هستید و ۱۰۰٪ مال شما است. علاوه بر این، شما اختیار کامل دارید تا کل ساختمان را تا جایی که می‌خواهید سفارشی کنید.

۴ تفاوت سرور مجازی و اختصاصی

۱- منابع و عملکرد

وقتی صحبت از عملکرد می‌شود، مانند قدرت CPU/GPU، RAM، ذخیره سازی یا سایر جنبه های سخت افزاری و نرم افزاری، سرورهای اختصاصی در صدر قرار می‌گیرند. شما هیچ سرور مجازی یا اشتراکی را پیدا نخواهید کرد که بتواند از یک سرور اختصاصی بهتر عمل کند، زیرا با استفاده از آن مجبور نخواهید بود منابع خود را به اشتراک بگذارید. از سرعت بالاتر و تأخیر کمتر لذت می‌برید. اگر وب سایت شما مملو از محتوای پر داده مانند فیلم ها، تصاویر و سایر فایل های بزرگ است، به یک سرور با کارایی بالا نیاز دارید که بتواند زمان بارگذاری محتوا را به حداقل برساند.

۲- امنیت

اگر مشتری با تهدید امنیتی میزبانی وب  در سرور اشتراکی مواجه شود، می‌تواند برای سایر کاربران نیز مشکل ساز باشد. از آنجایی که یک سرور اختصاصی میزبان تنها یک مشتری است، ایمن تر از سرور مجازی یا اشتراکی است. همچنین به منابع بیشتری دسترسی دارد و جلوگیری از نقض امنیت را آسان تر می‌کند. امنیت افزایش یافته به ویژه در صورتی مفید است که وب سایت شما دارای درگاه پرداخت باشد.

۳- تنظیمات اولیه و نصب

از آنجایی که یک سرور اختصاصی بر اساس نیاز مشتری به صورت سفارشی ساخته می‌شود، فرآیند برقراری ارتباط با مهندسان و ایجاد دستگاه زمان می‌برد. اما ماهیت VPS به گونه ای است که می‌توان آن را به سرعت راه اندازی کرد. سرورهای مجازی از قبل بر روی ماشین های ساخته شده راه اندازی شده اند، بنابراین آنها فقط نیاز به فعال سازی دارند. در نتیجه شما می‌توانید پروژه خود را زودتر با یک VPS آغاز کنید.

۴- مدیریت و کنترل

شما می‌توانید برنامه ای را بر روی سرور خود نصب کرده و در هر زمان آن را مجددا راه اندازی کنید. اگرچه شما یک سرور فیزیکی را با مشتریان دیگر به اشتراک می‌گذارید، VPS شما می‌تواند بدون تأثیر بر دیگران راه‌اندازی مجدد شود، بنابراین می‌توانید کارها را طبق برنامه زمانی خود اجرا کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی، سرورهای اختصاصی برای مشتریان در سطح سازمانی مناسب تر هستند. اینها مشاغلی هستند که ترافیک وب بالایی دریافت می‌کنند، با تراکنش های مالی زیادی سروکار دارند، فایل های رسانه ای بزرگی دارند یا برای سفارشی کردن سرورهای خود به کنترل عمیق نیاز دارند.

VPS برای مشاغل کوچک و متوسط ایده آل است. اگر شروع به کار کرده اید و مخاطبان وب شما به طور مداوم در حال رشد هستند، یک VPS می‌تواند به مدیریت ترافیک و افزایش احتمالی کمک کند. هاست VPS نیز مقرون به صرفه تر است.

یافتن سرور مناسب برای راه اندازی یک وب سایت یک فرآیند پیچیده و پیچیده است. گزینه های گسترده موجود در بازار اغلب می‌تواند تصمیم گیری برای ارائه خدمات را سخت کند. هنگام تصمیم گیری بین سرورهای اختصاصی در مقابل VPS، بهتر است وضعیت فعلی کسب و کار خود را در نظر داشته باشید، و اینکه در آینده نزدیک چقدر ممکن است مقیاس آن افزایش یابد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با متخصصین و کارشناسان مجرب وب رمز تماس حاصل نمایید.