شرکت گوگل Google، هفته گذشته نسخه پیش نمایشی دوم آندروید ۱۳ مخصوص توسعه دهندگان Android 13 developer preview 2 را ارائه نمود و اکنون می بینیم که ویژگیهای جدیدی در این نسخه به چشم میخورد.

کنترل مدیا، طراحی جدید به خود دیده و بین تنظیمات سریع و اعلانات قرار دارد، اما ابزارک آن کمی بزرگتر شده است.

انتخابگر خروجی مدیا نیز، مبتنی بر زبان طراحی آندروید ۱۳، متحول شده است. همچنین گزینه ای برای جفت کردن دستگاه جدید مستقیما از منو قرار دارد.

آندروید سیزده به کاربران افکتهای جدیدی جهت اعمال روی پس زمینه ها Wallpapers پیشنهاد می کند. در نسخه پیش نمایشی، این قابلیت پس زمینه سینماتیک، نام دارد، که به کاربر اجازه میدهد تا بتواند افکتهایی را روی تصویر پس زمینه اعمال کند. البته هنوز از جزئیات افکتها اطلاعاتی در دسترس نیست اما تصاویر زیر نشان میدهد که می تواند پس زمینه را تیره تر کنید. البته برخی از شرکتها، همانند سامسونگ و شیائومی، این قابلیت را قبلا روی رابط کاربری خود قرار داده اند.

و بالاخره اینکه، مدیریت وظیفه خدمات پیش زمینه، در پایین تنظیمات سریع، پنل اعلانات و برنامه های در حال اجرا قرار می گیرد. شما قادر خواهید بود تا بتوانید برنامه های فعال را مشاهده نموده و آنها را در صورت عدم نیاز متوقف کنید.

این قابلیت، در صورتی که برنامه ای بیشتر از ۲۰ ساعت در حال اجرا باشد به شما هشدار میدهد.

یبستن یک برنامه از طریق مدیریت وظیفه برنامه های پیش زمینه، بسیار شبیه به بستن اجباری آن خواهد بود، آن فقط از کشیدن برنامه به خارج از لیست برنامه های اخیر جلوگیری می کند. در تصویر زیر می توانید جزئیات مقایسه چه اعمالی انجام می شود را مشاهده کنید.