TWRP نرم افزاری است که می تواند جایگزین ریکاوری اصلی گوشی شده و برای مقاصد خاص از جمله، نصب رامهای کاستوم، روت و … مورد استفاده قرار بگیرد. برای آشنایی بیشتر با مفهوم TWRP و کاربرد آن می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

آشنایی با مفهوم واژه TWRP (Team Win Recovery Project)

آموزش نصب ریکاوری کاستوم TWRP بر روی گوشیهای هوآوی Huawei:

[توجه: برای انجام این آموزش به یک کامپیوتر با ویندوز XP و بالاتر (ترجیحا ویندوز ۷) نیاز دارید. ضمنا جهت از دست ندادن اطلاعات گوشی تان قبل از هر گونه اقدام از اطلاعات حافظه داخلی بکاپ تهیه نمایید. در ضمن لطفا با آگاهی کامل و مسئولیت خود اقدام به انجام آموزش نمایید، ان اس موبایل هیچ گونه مسئولیتی را در قبال عواقب بعدی بر عهده نمی گیرد.]

ـ ابتدا با استفاده از آموزش زیر گزینه های USB Debugging و OEM unlocking را در گوشی خود فعال نمایید (توجه: گزینه OEM unlocking دقیقا در همان صفحه قرار دارد که USB Debugging می باشد):

آموزش فعال سازی USB Debugging در سیستم عامل آندروید

ـ آخرین نسخه برنامه Minimal ADB and Fasboot را از لینک زیر دانلود کرده و روی کامپیوتر خود نصب نمایید:

دانلود Minimal ADB and Fastboot v1.4.2 برای کامپیوتر

ـ درایور گوشی های هوآوی یا برنامه HiSuite را از لینک های زیر دانلود کرده و نصب کنید:

دانلود درایور گوشی های هوآوی Huawei USB Drivers

دانلود HiSuite v5.0.1.300 نرم افزار مدیریت گوشی های هوآوی توسط کامپیوتر

ـ حال با مراجعه به آموزش زیر بایستی بوتلودر گوشی تان را آنلاک نمایید (توجه: انجام دقیق این مرحله بسیار مهم و ضروری می باشد):

آموزش جامع آنلاک بوتلودر گوشیهای هوآوی Unlock Huawei Bootloader

ـ اگر موفق به آنلاک بوت لودر گوشی شدید، با مراجعه به لینک زیر آخرین نسخه فایل twrp موجود را برای گوشی تان تهیه نمایید:

[توجه: در صفحه باز شده لیست گوشی ها به ترتیب حروف الفبا می باشد لذا با اسکرول به پایین به لیست Huawei مراجعه کنید. اگر مدل گوشی خود را در لیست نمی بینید یعنی اینکه ریکاوری twrp برای آن مدل وجود ندارد، ضمنا اینکه لیست مدام در حال تغییر می باشد و ممکن است گوشی مدنظر بعدا به لیست افزوده شود. در ضمن مدل نوشته شده قابل استفاده برای تمامی مدلهای آن گوشی می باشد (مثال: Huawei P9 (eva) هم برای EVA-L09 و هم برای EVA-L19 قابل نصب می باشد). جهت دانلود فایل، با کلیک روی نام گوشی، در صفحه باز شده به بخش Download Links مراجعه کرده و پس از انتخاب یکی از سرورها، فایل مذکور را دانلود کنید.]

https://twrp.me/devices

[توجه: اگر مدل گوشی تان در لیست مذکور نمی باشد می توانید ریکاوری TWRP برای مدل گوشی خود را در وب (البته در سایتهای غیرایرانی) سرچ کنید، TWRP سازگار برای اکثر گوشی ها موجود می باشد. فراموش نکنید که TWRP را متناسب با EMUI گوشی تون دانلود نمایید]

ـ حال فایل دانلود شده را به twrp.img تغییر نام داده و آن را در پوشه ای که برنامه ADB and Fastboot را نصب کردید کپی کنید (به عنوان مثال: C:\Program Files\Minimal ADB and Fastboot).

ـ گوشی خود را با کابل به کامپیوتر متصل کنید.

ـ به همان مسیر نصب ADB and Fastboot رفته و در حالی که کلید Shift را روی کیبورد نگه داشته اید در جای خالی کلیک راست نمایید (Shift + Right click). در ادامه روی گزینه Open command window here کلیک کنید تا پنجره CMD باز شود (توجه: در برخی ویندوزها به جای این گزینه، گزینه Open PowerShell window here) می باشد).

ـ حال گوشی را با استفاده از کابل به کامپیوتر متصل کنید و ابتدا دستور “adb devices” را وارد نمایید تا در صورت نشان داده شدن سریال گوشی، از اتصال صحیح آن به کامپیوتر مطمئن شوید (توجه: در این حال گزینه ای در گوشی ظاهر شد که باید آن را تایید نمایید). اگر سریال گوشی ظاهر نشده باشد باید اتصالات و گزینه ها را بررسی کرده و دوباره متصل نمایید.

ـ حال با تایپ دستور زیر گوشی خود را به حالت فست بوت/بوت لودر bootloader/fastboot ببرید.

adb reboot bootloader

(توجه: اگر گوشی پس از ریستارت وارد حالت فست بود نشده و دوباره سیستم عامل ظاهر شد، بدین ترتیب عمل نمایید: گوشی را خاموش کرده، دکمه ولوم پایین را نگه داشته و آن را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل نمایید تا وارد صفحه فست بوت شود).

ـ پس از اینکه گوشی وارد حالت فست بوت شد دستور زیر را تایپ کنید تا از کانکت بودن صحیح گوشی اطمینان حاصل شود. در این صورت شماره سریالی را مشاهده خواهید نمود:

fastboot devices

ـ حال با استفاده از دستور زیر ریکاوری TWRP را نصب نمایید:

fastboot flash recovery twrp.img

ـ ظاهر شدن گزینه Finished، نشان دادن اتمام فرآیند نصب TWRP می باشد، حال می توانید با استفاده از دکمه های ولوم بالا + پاور گوشی را ریستارت کرده و وارد محیط ریکاوری TWRP شده و فایلهای مورد نظر را نصب نمایید.

ـ برای ورود به حالت ریکاوری Recovery Mode می توانید به دو روش عمل کنید:

۱ـ گوشی را خاموش کرده و به طور همزمان دکمه های پاور Power + ولوم بالا Volume Up را انقدر نگه دارید تا بالاخره صفحه ریکاوری TWRP ظاهر شود.

۲- پس از خاموش کردن گوشی، دکمه های پاور Power + ولوم پایین Volume Down را چند ثانیه نگه دارید و پس از ظاهر شدن لوگوی هوآوی دکمه پاور را رها کرده و بلافاصله دوباره همان دکمه را نگه دارید تا وارد منوی TWRPشوید.

ـ پس از آنکه توانستید با موفقیت وارد صفحه twrp شوید آیکن گزینه swipe to allow modifications را به سمت راست بکشید تا منوی اصلی ظاهر شود و بتوانید فایل مورد نظر خود را توسط آن نصب نمایید.

امیدواریم آموزش فوق مفید واقع شود 🙂