تلگرام یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای پیام رسان در بین کابران ایران و حتی جهان می باشد. لذا آگاهی از قابلیتهای خاص این نرم افزار می تواند در برقراری ایمنی استفاده از این نرم افزار و نیز صرفه جویی در مصرف اینترنت و کاهش فضای مورد استفاده توسط آن و … بسیار سودمند باشد.

در مطلب حاضر قصد داریم ۵ نکته مفید، کاربردی و بسیار سودمند را برای کاربران این پیام رسان ارائه دهیم امید است که موثر واقع شود.

پنج راهکار مفید و سودمند برای استفاده از نرم افزار پیام رسان تلگرام Telegram:

۱ـ کاهش حجم مصرف اینترنت توسط تلگرام با غیرفعال سازی دانلود اتوماتیک

با غیر فعال سازی دانلود خودکار و اتوماتیک تصاویر، ویدئوها، Gif، آهنگ و Voice در تلگرام می توانید در مصرف دیتا اینترنت بسیار صرفه جویی نمایید. پس از غیرفعال سازی این گزینه، فایلهای مذکور تنها با اجازه شما و با کلیک روی آنها لود شده و نمایش داده خواهند شد. برای غیرفعال سازی این گزینه به تنظیمات Settings رفته، روی گزینه Data and Storage کلیک کنید. در ادامه در بخش Automatic media download روی دو گزینه های When using mobile data و When Connected on Wi-Fi کلیک کرده، تیک تمامی گزینه را برداشته و روی Save کلیک نمایید (توجه: When using mobile data برای تنظیم در زمان استفاده از اینترنت دیتا سیم کارت و When Connected on Wi-Fi برای تنظیم در زمان استفاده از اینترنت وای فای می باشد).


۲ـ افزایش حجم فضای حافظه داخلی گوشی با حذف فایلهای لود شده توسط تلگرام

هر فایلی که در چت ها، کانالها و گروههای تلگرام توسط کاربر یا به صورت اتوماتیک لود می شود (شامل عکس، فیلم، Gif، آهنگ و Voice)، در حافظه داخلی گوشی انباشته شده و حجم زیادی را اشغال می کند. لذا حذف هر چند مدت یکبار این فایلها به سرعت عملکرد تلگرام و نیز افزایش حجم حافظه داخلی دستگاه آندرویدی کمک شایانی خواهد نمود (توجه: فایلهای ذخیره شده توسط خود کاربر در پوشه دیگری قرار می گیرند، لذا حذف این پوشه آسیبی به آنها نخواهد رساند. ضمن اینکه با حذف این فایلها، اطلاعات در دیتابیس تلگرام به قوت خود باقی خواهند ماند و آسیبی به آنها نیز نخواهد رسید). برای انجام این فرآیند به دو صورت می توانید عمل نمایید: ۱ـ به حافظه داخلی گوشی رفته و پوشه Telegram را باز کنید سپس تمامی پوشه های موجود (یا پوشه دلخواه) را حذف نمایید. ۲ـ در تنظیمات برنامه به شاخه Data and Storage رفته و بر روی گزینه Storage Usage کلیک نمایید. سپس گزینه Keep Media را باز کرده و یکی از گزینه های موجود را انتخاب نمایید (۳ days برای سه روز، ۱ week برای یک هفته، ۱ month برای یک ماه و Forever برای همیشه می باشد) (توجه: در این روش فایلها بلافاصله حذف نشده و پس از انتخاب گزینه مورد نظر حذف خواهند شد، برای حذف بلافاصله آنها از روش ۱ استفاده کنید).


۳ـ غیرفعال کرده پیش نمایش پیامها در اعلانات

تلگرام به صورت خودکار پیش نمایشی از جدیدترین پیامهای رسیده در چت های خصوصی، کانالها و گروه ها را در اعلانات (Notification) گوشی ارائه می دهد. اگر می خواهید از شر این اعلانات، که گاها بسیار زیاد می باشند، خلاص شوید بدین صورت عمل نمایید: به تنظیمات Settings برنامه رفته و گزینه Notification and Sounds را انتخاب نمایید. سپس تیک گزینه Message Preview را بردارید.


۴ـ ایمن بخشیدن به اکانت تلگرام با فعال کردن تایید دو مرحله ای

در پیام رسان تلگرام می توانید با فعال کردن رمز اضافی، امنیت اکانت خود را افزایش دهید. این کار باعث می شود که فرد دیگری به غیر از شما حتی در صورت داشتن گوشی و سیم کارت شما نتواند از تلگرامتان استفاده نماید زیرا دانستن رمز اختصاصی شما الزامی خواهد بود (توجه: به یاد داشتن این رمز بسیار ضروری است زیرا در صورت فراموشی آن بایستی اکانت را حذف کرده و از نو ایجاد نمایید که در این صورت تمامی پیامها، کانال ها و گروه ها حذف خواهند شد). برای فعال سازی تاییدیه دو مرحله ای و افزودن رمز اضافی بدین صورت عمل نمایید: به تنظیمات Settings برنامه رفته، گزینه Privacy and Security را انتخاب نمایید. سپس روی گزینه Two-Step Verification کلیک نموده و گزینه Set Additional Password را انتخاب کنید. در ادامه ابتدا یک ایمیل معتبر (برای ریکاوری رمز در صورت فراموشی) اضافه کرده سپس رمز اختصاصی خود را وارد نمایید.


۵ـ مخفی کردن زمان آخرین مشاهده از کاربران

در این روش می توانید انتخاب کنید که چه کسانی می توانند از آخرین زمان ورود شما به تلگرام باخبر شوند. برای انجام اینکار به تنظیمات Settings برنامه رفته و روی گزینه Privacy and Security کلیک کنید. سپس گزینه Last Seen را انتخاب نموده و گزینه مورد نظر خود را اعمال کنید. Everybody برای همه، My Contacts برای مخاطبان و Nobody برای هیچ کدام کاربرد دارد.