یکی از مشکلات عمده که گریبانگیر کاربران گوشی های هوشمند، به خصوص گوشی های آندرویدی میان رده یا پایین تر، می باشد هشدار سیستم مبنی بر نبود فضای خالی در حافظه داخلی است که معمولا به صورت Storage Space Running Out در اعلانات به صورت پیوسته ظاهر می شود. این هشدار زمانی صورت می گیرد که حافظه داخلی گوشی پر شده و فضای کافی برای عملکردهای آتی وجود ندارد (این فرآیند عمدتا در گوشی های دارای حافظه داخلی ۸ گیگ و یا پایین تر صورت می گیرد که سیستم عامل نصف حافظه را اشغال می کند). عدم توجه به این هشدار ممکن است باعث کند شدن سیستم و تاثیر در عملکرد برنامه ها و بازی ها (به خصوص برنامه های سیستمی مثل گالری و …) شود. لذا در این موقع بایستی مقداری از فضای اشغال شده در حافظه داخلی را آزاد نمود تا هشدار از بین رفته و عملکرد سیستم به حالت عادی برگردد.

در آموزش حاضر قصد داریم چند روش کاربردی را برای حل مشکل فضای خالی در گوشی های آندرویدی ارائه دهیم امید است که مفید واقع شود.

روشهای حل مشکل نبود فضای خالی (Storage Space Running Out) در گوشیهای آندروید:


ـ پاک کردن کش گوشی (Device Cache)

۱ـ به تنظیمات Settings گوشی رفته و وارد گزینه ذخیره (یا محل ذخیره) Storage شوید

۲ـ پس از ورود به بخش Storage روی گزینه Cached data کلیک کرده و سپس روی OK کلیک نمایید (توجه: این گزینه فقط فایل های موقتی و به درد نخور را حذف کرده و به فایلها و اطلاعات شخصی شما آسیب نخواهد زد)


ـ غیرفعال کردن آپدیت برنامه ها

برخی از برنامه ها، بخصوص برنامه های سیستمی، به صورت مداوم آپدیت شده و حجم زیادی از فضای حافظه داخلی را اشغال می کنند. حذف آپدیتهای این برنامه های می تواند کمک شایانی به آزاد سازی فضای ذخیره سازی نماید.

۱ـ در تنظیمات Settings گوشی به برنامه ها Apps، سپس مدیریت برنامه ها App Manager و سپس برنامه های نصب شده Installed Apps مراجعه نمایید.

۲ـ حال در صفحه باز شده برنامه مورد نظر را باز کرده و روی گزینه حذف بروزرسانی ها Uninstall updates کلیک نمایید (توجه: با اینکار تنها آپدیت های برنامه حذف شده و خود برنامه حذف نخواهد شد).


ـ حذف کش تلگرام Telegram Cache

هر فایل رسانه ای (شامل عکس، فیلم، گیف، صدا و …) که در برنامه پیام رسان تلگرام و انواع مختلف آن (مثل تلگرام ایکس، موبوگرام، پلاس مسنجر و …) لود می شود (یعنی شما آن را تماشا می کنید یا گوش می دهید) در حافظه داخلی گوشی شما بارگذاری شده و با هر بار لود فایلهای جدید، رفته رفته فضای زیادی از حافظه گوشی شما اشغال می شود. معمولا بسیاری از این فایل ها ضروری نمی باشد زیرا می توانید فایلهای لازم به دردبخور را در برنامه تلگرام ذخیره نمایید. حال لازم است که هر چند وقت یکبار فایلهای لود شده توسط تلگرام را به صورت دستی پاک نمایید (توجه: خود برنامه تلگرام گزینه ای برای حذف اتوماتیک این فایلها را دارا می باشد. برای یادگیری می توانید به اینجا مراجعه نمایید).

۱ـ در تنظیمات Settings تلگرام به شاخه Data and Storage رفته و بر روی گزینه Storage Usage (در برخی نسخه ها Cache Settings) کلیک نمایید.

۲ـ در ادامه وارد گزینه Clear Cache شده، فایل های مورد نظر برای حذف را انتخاب نموده و در پایان روی Clear کلیک کنید.


ـ حذف فایلهای اضافی و ناخواسته

با استفاده از مرورگر فایل File Explorer گوشی و یا مدیریت فایل های جانبی (مثل Solid Explorer دانلود از اینجا) می توانید در بین پوشه های موجود در حافظه داخلی بگردید و فایلهای غیرضروری را حذف نمایید.

پوشه هایی مانند Downloads که محل نگهداری فایلهای دانلود شده می باشد، Shareit پوشه فایلهای جابجا شده توسط این نرم افزار، Zapya، پوشه فایلهای جابجا شده توسط این نرم افزار و … می توانند گزینه های مناسبی برای حذف فایل های غیرضروری باشند.


ـ استفاده از برنامه DiskUsage برای مشاهده پوشه های حجیم

پیدا کردن پوشه هایی که حجم بیشتری از فضای داخلی را اشغال نموده اند در بین تعدد پوشه ها و فایل های موجود در حافظه داخلی کار سخت و زمانبری است. لذا با استفاده از برنامه آندرویدی DiskUsage می توانید ظرفیت پوشه های موجود را مشاهده نموده و سپس اقدام به حذف پوشه های غیرضروری با حجم بالا نمایید.

برای دانلود آخرین و جدیدترین نسخه برنامه DiskUsage روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود DiskUsage

ـ استفاده از نسخه لایت برنامه ها

بسیاری از برنامه های پیام رسان و شبکه مجازی آندروید، دارای نسخه کم حجم به اصطلاح لایت (Lite) یا گو Go می باشند که برای گوشی های دارای سخت افزار پایین طراحی می شوند و حجم بسیار کمتری را به نسبت نسخه های معمول اشغال می کنند. اگر چه از برخی از ویژگی ها در این نسخه ها کاسته می شود اما امکانات آنها مشابه نسخه های معمول بوده و کاربر می تواند نیازهای خود را بر طرف نماید.

برنامه های محبوب همانند Facebook، Instagram، Messenger، Maps و … دارای نسخه های لایت یا Go می باشند (برای دانلود نسخه لایت اینستاگرام اینجا کلیک کنید).


امیدواریم آموزش فوق مفید واقع شده باشد 🙂