گوشی سونی اکسپریا پرو Sony Xperia Pro، در واقع یک گوشی نیم مفهومی، نیم Xperia 1 II با هدف خاص برای همکاری با دوربین های سونی و استریم ویدئو توسط mmWave 5G می باشد.

این گوشی در واقع مدلی از گوشی Xperia 1 II با فریم پلاستیکی، به جای فریم آلومنیومی و گلاس، دارای یک پورت HDMI اضافی، سیستم ارتباطی mmWave 5G بوده و در یک مدل دارای ۱۲ گیگ حافظه رم و ۵۱۲ گیگابایت حافظه داخلی، با قیمت ۲،۵۰۰ دلار عرضه می شود.

گوشی اکسپریا پرو، تنها با یک شارژر ۱۸ واتی و کابل USB همراه می باشد، نه گاردی، نه لوازم مرتبط با دوربین، نه حتی کابل HDMI برای ارتباط گوشی به دوربین. طبیعتا شروع خوبی نیست.

پشت گوشی از جنس پلاستیک بوده و دارای بافت می باشد. اما چیزی که بیشتر جلب توجه می کند ارتباط این گوشی با دوربین های سونی Sony هست، آن بیشتر زمانی اهمیت پیدا می کند که گوشی از ارتباط ۵G برای استریم آنلاین تصاویر استفاده کنید.

گوشی Xperia Pro دارای یک پورت میکرو اچ دی ام آی می باشد که به کاربر اجازه می دهد تا بتواند ویدئوهایی در اندازه ۳۸۴۰×۲۱۶۰ با ۶۰ فریم بر ثانیه را پشتیبانی کند و آن بدین معنی است که می تواند به دوربین های سونی با لنز قابل تعویض متصل شود. به عنوان یک گوشی آندرویدی، اکسپریا پرو، می تواند به هر دستگاه منطبق با HDMI متصل شود، یعنی می توانید از آن به عنوان مانیتور اکسترنال استفاده کنید.

ما این گوشی را به یک دوربین Sony a7S III متصل می کنیم و آن را روی دوربین قرار میدهیم. با استفاده از برنامه مانیتور اکسترنال نصب شده، نمایشگر ۴K اولید ۶.۵ اینچ گوشی Xperia Pro با موفقیت تبدیل به یک آینه با کیفیت برای دوربین می شود.

می توانید به داخل یا خارج زوم کنید تا فوکوس را بررسی کنید، روشنایی صفحه را تنظیم کنید، اما نمی توانید روی دوربین کنترل کامل داشته باشید، مقیاس صفحه ۲۱:۹ می باشد که برای مشاهده فیلمهای دارای مقیاس ۱۶:۹ مناسب به نظر نمیرسد.

این گوشی همچنین قادر به استریم تصاویر با استفاده از تکنولوژی mmWave 5G می باشد، اما آن نباید با یک رکوردر خارجی اشتباه گرفته شود، آنهایی که دارای کنترل بیشتر روی دوربین با تمرکز روی اوج گیری، موج شکل و ثبت ویدئوهای با کیفیت می باشند، که البته گرانتر هم هستند.

به هر حال، استریم یا پخش فیلم از دوربین، با استفاده از گوشی Xperia Pro می تواند فریبانه باشد. اول اینکه شما به یک نرم افزار جانبی احتیاج دارید، دوم اینکه شما استریم را از صفحه گوشی انجام میدهید، نه استریم مستقیم از سنسور دوربین.

با اینکه گوشی خوبیه ولی با قیمت ۲،۵۰۰ دلار شما می توانید یک رکوردر اکسترنال با قابلیتهای بیشتر برای دوربین خود پیدا کنید.