لحیم‌کاری یکی از روش‌های مرسوم اتصال قطعات الکترونیکی به یکدیگر است. در این روش معمولا از آلیاژ قلع برای اتصال این قطعات استفاده می‌شود. از این رو کیفیت سیم لحیم و آگاهی از دمای ذوب آن یکی از نکاتی است که در خرید سیم لحیم باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که بسیاری از قطعات الکترونیکی در دمای بالا دچار آسیب می‌شوند.

با توجه به این‌که می‌توان از سیم لحیم برای اتصال قطعات بسیار کوچک الکترونیکی نیز استفاده کرد، لذا معمولا از لحیم‌کاری علاوه بر صنعت در تعمیرات موبایل نیز استفاده می‌شود.

اما نکته اینجاست که چه سیم لحیمی بخریم؟ یا به عبارت دیگر چگونه می‌توانیم سیم لحیم مناسبی را انتخاب کنیم؟ از این رو در ادامه این مطلب قصد داریم جزئیاتی را در این خصوص با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

انواع سیم لحیم

هنگام خرید سیم لحیم و برای انتخاب بهترین گزینه باید با انواع سیم لحیم آشنایی داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است انتخاب شما متناسب با نیاز شما نباشد. در ادامه شما را با انواع سیم لحیم آشنا می‌کنیم:

۱) سيم لحيم روغني

در سیم‌های لحیم روغنی، روغن لحيم در مغز سيم و در سرتاسر آن وجود دارد. بنابراین باکیفیت بودن آن از اهمین زیادی برخوردار است.

نکته قابل توجهی که در مورد سیم لحیم روغنی وجود دارد این است که در صورتی که قصد اضافه کردن روغن به این سیم‌ها را داشته باشید، باید مدت زمان اضافه کردن این روغن را طولانی انتخاب کنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است با روغن اصلی موجود در داخل آن واکنش بدهد.

سیم‌های لحیم روغنی معمولا گزینه مناسبی برای اتصال بردهای الکترونیکی به هم هستند.

۲) سیم لحیم قلع / سرب ۴۰/۶۰

یکی از پرکاربردترین سیم‌های لحیم موجود در بازار سیم لحیم قلع است. در این گروه از سیم لحیم تنها باید از هویه‌ای استفاده شود که سطح آن از آهن پوشیده شده است.

۳) سیم لحیم قلع / سرب ۶۰/۴۰

این نوع از سیم لحیم برای قطعات الکترونیکی چندان مناسب نیستند. در بیش‌تر موارد از این سیم‌ها برای کار بر روي شيشه رنگي استفاده می‌شود.

۴) سیم لحیم قلع / آنتيموان/ آراكس ۵/۹۵

استفاده از این نوع سیم لحیم برای پروژه‌های الکترونیک در سطح وسیع مناسب نیست. مگر در صورتی که بعد از لحیم کاری، روغن اضافه آن به خوبی پاک شود.

۵) سیم لحیم آلوسل

از این نوع سیم به دلیل ترکیبات موجود در آن معمولا تنها برای لحيم كاري آلومينيوم استفاده می‌شود.

۶) سیم لحيم لوله‌كشي

نکته قابل توجهی که در این نوع از سیم‌های لحیم وجود دارد این است که در این نوع از سیم‌ها هرگز نباید از سرب استفاده شود. به ویژه اگر لوله‌کشی مربوط به لوله‌های آب باشد.

۷) سیم لحيم زود ذوب

این نوع سیم‌ها در دماي بسيار پاييني ذوب مي‌شوند و برای کارهای تخصصی مانند ساخت کیت‌های راه‌آهن کاربرد دارند.

۸) نوار لحيم

از نوار لحیم در موارد اضطراری که باید با سرعت بیشتری انجام شود، استفاده می‌شود. ساختار نوار لحیم به گونه‌ای است که با قرارگیری در معرض کبریت یا فندک ذوب می‌شود. از این رو برای لحیم‌کاری با هویه چندان مناسب نیست.

۹) خمير لحيم

معمولا در شرایط اضطراری که لحیم باید به سرعت فیلتر شود، از خمیر لحیم استفاده می‌شود.

ویژگی‌های سیم لحیم خوب چیست؟

ترکیب اصلی سیم لحیم را معمولا آلیاژی از قلع و سرب تشکیل می‌دهد. بنابراین ترکیب متناسب از این دو فلز در سیم لحیم برای کنترل دمای ذوب آن یکی از نکاتی است که در خرید سیم لحیم باید مورد توجه قرار گیرد.

البته در بیش‌تر مواقع مشخصات سیم لحیم بر روی بسته‌بندی آن درج می‌شود. با توجه به این‌که در لحیم‌کاری معمولا به میزان قلع توجه می‌شود، معمولا بهترین سیم لحیم سیمی است که میزان قلع استفاده شده در آن ۶۳ درصد باشد.

یکی دیگر از ویژگی‌های سیم لحیم خوب که باید به آن توجه شود، انتخاب ضخامت مناسب آن بر اساس هویه‌ای است که برای لحیم‌کاری از آن استفاده می‌شود.

بهترین سیم لحیم چه سیمی است؟

در بخش‌های قبل شما را با انواع سیم لحیم آشنا کردیم. همانگونه که مشاهده کردید هر یک از این سیم‌ها دارای کاربردهای متفاوتی هستند. بنابراین انتخاب سیم لحیم مناسب با کار یکی از نکات ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

برای مثال برای کارهایی که به تعمیر به عنوان مثال در پروژه‌های الکترونیکی و تعمیرات موبایل معمولا بهترین سیم لحیم سیمی با کیفیت است که ضخامت کمی دارد. چرا که سیم‌های لحیم ضخیم نیاز به حرارت بیشتری برای ذوب شدن دارند، از این رو برای کارهای الکترونیکی مناسب نیستند.

بنابراین می‌توان چنین گفت که در انتخاب بهترین سیم لحیم علاوه بر درصد قلع، باید به ضخامت آن نیز توجه کرد.

از سوی دیگر امروزه سیم‌های لحیم در ترکیبات خود دارای درصد مشخصی از روغن هستند که فرآیند لحیم‌کاری را به مراتب آسانتر می‌کند. بنابراین هنگام انتخاب این سیم لحیم‌ها باید به میزان روغن موجود در ترکیبات آن‌ها نیز توجه کنیم.

در مجموع می‌توان گفت که در خرید سیم لحیم باید به درصد قلع، درصد روغن یا فلکسی و ضخامت سیم لحیم توجه کنیم.

بهترین قلع برای لحیم کاری

همانگونه که می‌دانید سرب دارای مضرات زیادی برای بدن است. از این رو از نظر بهداشتی و زیست محیطی در کشورهای اروپایی همه دست در دست هم داده‌اند تا بتوانند تا جای ممکن از لحیم بدون سرب استفاده کنند.

از این رو قلع مورد استفاده در لحیم کاری نیز به سمتی می‌رود که در آن به جای سرب از درصد پایینی از مس، نقره و یا طلا استفاده شود. اما این آلیاژ به دلیل گران قیمت بودن ترکیبات مورد استفاده در آن چندان مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل است که بیش‌تر از سیم لحیم ۶۳ درصد قلع و ۳۷ درصد سرب یا ۶۰ درصد قلع و ۴۰ درصد سرب استفاده می‌شود.

سیم لحیم آساهی چیست؟

سیم لحیم آساهی در حال حاضر یکی از مرغوب‌ترین سیم‌های لحیم موجود در بازار است که در ضخامت‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود.

این سیم لحیم نیز مانند بسیاری دیگر از سیم‌های لحیم از آلیاژ قلع ۶۳ درصد و سرب ۳۷ درصد تشکیل شده است. اما کیفیت آن در مقایسه با سایر محصولات مشابه بسیار بالاتر است.

سیم لحیم آساهی ساخت کشور مالزی و تحت لیسانس شرکت‌های ژاپنی است. بنابراین در بسیاری از کشورهای جهان تاییدیه ستفاده را دریافت کرده است.

حفره میانی سیم لحیم آساهی حاوی فلاکس یا روغن لحیم است. بنابراین در بیش‌تر موارد نیازی به استفاده از روغن لحیم جانبی برای آن نمی‌باشد.