با پیشرفت تکنولوژی در ساخت گوشی های هوشمند موبایل، کاربران بسیار زیادی به سمت این گوشی ها گرایش پیدا کرده و امروزه می توان آنها را بخش جداناپذیری از زندگی بشر نامید. اکنون اسمارت فونها پا را فراتز از برقراری تماس و یا ارسال و دریافت پیام گذاشته و قادر به انجام فرآیندهای بسیار زیادی می باشند. لذا برای یک کاربر، برخورداری از یک گوشی موبایل که نیازهایش را به نحو احسن برطرف می سازد امری ضروری به شمار می رود.

با توجه به گستردگی نرم افزارهای تولید شده برای سیستم عاملهای موبایل، آگاهی از پیش نیازها و اطلاعات این نرم افزارها مورد توصیه سازندگان و توسعه دهندگان می باشد. لذا ما در ان اس موبایل قصد داریم نکات کلیدی، حیاتی و قابل توجه را برای آگاهی هر چه بیشتر کاربران گوشی های هوشمند موبایل ارائه دهیم. امید است که مفید واقع شود.

[توجه: این آموزش همواره در حال بروزرسانی بوده و نکات جدید به آن افزوده می شود]

نکات کلیدی و قابل توجه در استفاده از سیستم عامل و نرم افزارهای گوشیهای هوشمند موبایل:


انتخاب نوع سیستم عامل

در انتخاب نوع سیستم عامل گوشی موبایل بسیار دقت نمایید. امروزه دو نوع سیستم عامل از محبوبیت زیادی برخوردار می باشد: سیستم عامل آندروید Android و سیستم عامل آی او اس iOS (مخصوص گوشی های اپل). با توجه به وجود توسعه دهنده بیشتر، گستردگی نرم افزار و بازی در سیستم عامل آندروید بسیار بالاتر از سیستم عامل آی او اس می باشد. لذا بسته به نیاز کنونی و آتی خود سیستم عامل مناسب را انتخاب کنید. مطالعه بیشتر:

۱۰ نکته کلیدی در انتخاب و خرید گوشی موبایل


ـ استفاده از نسخه بروز شده سیستم عامل

با بالاتر رفتن نسخه سیستم عامل به خصوص در گوشی های آندرویدی، امنیت آن نیز بالاتر رفته و کار برای سارقان و کاربران غیر، بسیار سخت می شود. به طوری که از آندروید ۶ به بالا حتی در صورت ریست فکتوری، گوشی از شما می خواهد که اطلاعات اکانت از قبل قرار گرفته بر روی دستگاه را وارد نمایید. این اطلاعات شامل آدرس جی میل و یا اکانت اصلی گوشی مانند سامسونگ اکانت و … می باشد. ضمن اینکه در آندرویدهای پایین تر احتمال آلوده شدن دستگاه به ویروس و بدافزارها بسیار بالاتر می باشد. پس با توجه به دلایل مذکور و چندین دلیل امنیتی دیگر، توصیه می کنیم که حتما از گوشی با سیستم عامل بروزتر و بالاتر استفاده کنید.


ـ استفاده یا عدم استفاده از مموری کارت

اگرچه روز به روز حافظه داخلی گوشی های موبایل افزایش پیدا می کند اما پیشنهاد ما همواره استفاده از مموری کارت برای ذخیره اطلاعات مهم مانند فیلم و عکس می باشد. دلیل آن هم ریکاوری راحت تر اطلاعات در صورت حذف آنها می باشد. ضمن اینکه در صورت وجود خرابی در گوشی و عدم کارکرد آن، اطلاعات در مموری کارت محفوظ هستند. ریکاوری اطلاعات از حافظه داخلی گوشی کاری بسیار پیچیده (به دلیل نیاز به روت بودن گوشی) بوده و نیز معمولا اطلاعات از این حافظه به درستی بازیابی نمی شوند. البته باید به این نکته توجه نمود که نگهداری اطلاعات حساس و حیاتی در حافظه مموری کارت، در صورت از دست دادن گوشی (به دلیل سرقت یا گم شدن)، به خصوص برای کاربران خانم، می تواند کار خطرناکی باشد. لذا توصیه می شود که اطلاعات حساس و حیاتی خود را در حافظه داخلی نگه دارید ولی هر چند روز یکبار از آنها پشتیبان تهیه نمایید (دسترسی به حافظه داخلی توسط غیرکاربر اصلی گوشی نیازمند دانستن رمز یا الگو و یا ریست فکتوری آن می باشد که در این صورت تمامی اطلاعات، به صورت غیر قابل ریکاوری، پاک خواهد شد). پشتیبانی رو می توانید به صورتهای مختلف از جمله ذخیره در حافظه ابری (Cloud) اکانت گوشی (مانند اکانت سامسونگ، iCloud اپل و اکانتهای مخصوص سایر گوشی ها) و نیز کپی بر روی حافظه جانبی مانند USB فلش، هارد اکسترنال و … انجام دهید. از مموری کارت هم می توانید برای نگهداری اطلاعات غیر حساس استفاده نمایید.


ـ اختصاص آدرس جی میل Gmail معتبر

همانطور که می دانید سیستم عامل آندروید توسط شرکت گوگل Google توسعه یافته و در اختیار تولید کنندگان گوشی های هوشمند قرار گرفته است. پس طبیعی است که استفاده از سرویس های گوگل بر روی این سیستم عامل از اولویت برخوردار می باشند. با ایجاد و یا اختصاص یک آدرس ایمیل معتبر گوگل، که به آن جی میل Gmail گفته می شود، علاوه بر اینکه می توانید به راحتی از سرویس های مختلف گوگل، مانند گوگل پلی Google Play، بهره مند شوید، می توانید دستگاه آندرویدی خود را ایمن تر کنید. اگر رمز ورود یا الگو دستگاه را فراموش کنید می توانید با استفاده از اکانت گوگل که قبلا به گوشی داده اید به آن دسترسی پیدا کنید. این اکانت در صورت گم شدن گوشی نیز به شما کمک می کنید تا موقعیت دقیق آن را پیدا کنید. برای مطالعه جزئیات بیشتر به آموزش زیر مراجعه نمایید:

آموزش ریست رمز عبور Password و الگو Pattern در گوشیهای آندرویدی

توجه: برای استفاده های بعدی حتما نام کاربری و رمز عبور اکانت گوگل یا همان جی میل Gmail خود را در جایی یادداشت کنید، ضمن اینکه موقع ساخت اکانت، شماره موبایل معتبر وارد نمایید.


ـ استفاده صحیح و ایمن از شبکه های اجتماعی

استفاده از شبکه های احتماعی مجازی امروزه بسیار گسترده در بین کاربران می باشد. پس توجه به نکات زیر بسیار حائز اهمیت می باشد:

ـ نام کاربری Username و رمز عبور Password اکانت خود در اینستاگرام (یا سایر برنامه ها) را در جایی دیگر یادداشت نمایید.

ـ به اکانت خود در اینستاگرام، شماره موبایل یا ایمیل معتبر وارد نموده و با دریافت کد تایید، آنها را Verfiy نمایید. اگر از چند اکانت اینستاگرام به طور همزمان استفاده می کنید به هر اکانت شماره موبایل متفاوت دهید و یک شماره موبایل را به بیش از یک اکانت اختصاص ندهید. می توانید اکانت های دیگر را با اسفاده از ایمیل معتبر باز کنید که از امنیت بیشتر نسبت به موبایل برخوردار می باشد. (منظور از شماره موبایل یا ایمیل معتبر، نوعی است که حتما به آنها دسترسی دارید و در آینده نیز دسترسی خواهید داشت). لینک اطلاعات بیشتر:

نکات لازم برای استفاده صحیح از اینستاگرام Instagram

ـ نام کاربری و رمز عبور اکانت خود را هرگز در اختیار فرد دیگری قرار ندهید. یک اکانت اینستاگرام را به طور همزمان روی بیش از یک دستگاه استفاده نکنید.

ـ از نسخه های اصلی و تایید شده برنامه های شبکه های اجتماعی استفاده کنید. استفاده از برنامه های غیر رسمی شما را در معرض لو رفتن اطلاعاتتان و دسترسی غیر به اطلاعات گوشی تان قرار میدهد (نسخه های تایید شده برای تلگرام: نسخه اصلی تلگرام با نام Telegram و Telegram X و نیز Plus Messenger می باشد).

ـ برنامه های غیر رسمی تلگرام، علاوه بر احتمال دستیابی غیرمجاز به اطلاعات گوشی تان، در گروههای تلگرامی از طرف شما پست تبلیغاتی برای تبلیغ برنامه هایشان، ارسال می کنند.

ـ برای اکانت خود در اینستاگرام از برنامه ها یا سیستم های لایک بگیر و یا فالوور بگیر استفاده نکنید. اینستاگرام اخیرا به این سیستم ها حساس شده و ممکن است در صورت عدم توجه به هشدارهای اینستاگرام اکانت شما برای همیشه بسته شود.

ـ حدالامکان زبان برنامه اینستاگرام را انگلیسی انتخاب کنید. استفاده از نسخه فارسی بعضا مشکلاتی را به همراه دارد.