برای برخی از شرکتهای سازنده گوشی های موبایل، قرار گرفتن در جایگاه اولین به عنوان مبتکر یک ویژگی در صنعت موبایل افتخاری بزرگ محسوب می شوند و شرکتها باید از این بابت بر خود ببالند.

در این بخش قصد داریم شرکتهای مبتکر در تکنولوژی های موبایل در جهان را معرفی کنیم:

۱- حسگر اثر انگشت

شاید تصور عمومی بر این باشد که اپل اولین شرکت دنیاست که حسگر اثر انگشت را بر روی گوشی هایش قرار داده است. اما حقیقت این نیست. این افتخار متعلق به Pantech GI100 تولید شده در سال ۲۰۰۴ می باشد، با وجود آنکه سه سال قبل از آن اپل گوشی آیفون را تولید کرده بود.

۲- خروجی صدا از طریق پورت USB

اگرچه این تکنولوژی تقریبا جدید می باشد اما قابل ذکر است که آن اولین بار بر روی O2 XDA II ساخته شده توسط HTC در سال ۲۰۰۳ قرار گرفت. پورت mini-USB آن به عنوان پورت هدفون، شارژر و انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می گرفت.

۳- جفت دوربین

قرار گرفتن دو دوربین بر روی گوشی موبایل نیز بسیار جدید و متعلق به سالهای نه چندان دور می باشد. این تکنولوژی اغلب برای خلق افتکهای بوکه در تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت نوکیا در این زمینه پیشرو بوده و در سال ۲۰۱۳ آن را بر روی گوشی Nokia Lumia 925 قرار داده است.

۴- ویدئو اسلوموشین

ویژگی منحصر به فرد بعدی در دوربین گوشی ها استفاده از فریم بندی بالا برای خلق ویدئوهای آهسته (Slow-motion) می باشد. سونی در حال حاضر پادشاه این تکنولوژی با ۹۶۰fps می باشد که بر روی گوشی XZ Premium قرار داده است، اما در سال ۲۰۰۷ شرکت ال جی LG بر روی گوشی خود با مدل KU990 Viewty دوربینی را قرار داد که قادر به ثبت ۱۲۰ فریم بر ثانیه در اندازه ۲۴۰p بود. این در زمانی بود که ویدئوهای دارای ۳۰fps رزولوشنی بزرگتر از ۴۸۰p را نداشتند.

۵- دوربین سلفی

در بحث دوربین سلفی، یا همان دوربین جلو در گوشیهای موبایل، در سال ۲۰۰۳ به طور همزمان شرکتهای، سونی اریکسون با ارائه آن بر روی گوشی خود مدل Sony Ericsson Z1010 و شرکت زیمنس بر روی مدل Siemens U15 اولین ها می باشند.

۶- شارژ بی سیم

Palm Pre تاکنون مبتکر طرحهای زیادی بوده است. در کنار ابتکارهای متنوع در سال ۲۰۰۹، این شرکت شارژ بی سیم را با استفاده از یک استند تاچ استون Touchstone stand ایجاد نمود. سامسونگ تا قبل از سال ۲۰۱۵ با اجرا بر روی Galaxy S6، نتوانسته بود شارژ بی سیم را راه اندازی کند.

۷- ضد آب

ضدآب بودن یکی از ویژگی های شاخص در گوشی های موبایل می باشد که بسیار قدیمی تر از چیزی است که شما تصور می کنید. Ericsson R310s در سال ۲۰۰۰ اولین گوشی است که ویژگی های پایه برای ضدآب بودن را در خود داشت. این گوشی از روکش فلزی All-Weather (که بیشتر در ژاکت ها مورد استفاده قرار می گرفت) بهره می برد. در ادامه Casio Can 502S را می توانیم اولین گوشی بنامیم که به طور واضح ضدآب بود. این گوشی در سال ۲۰۰۵ تولید شد و قادر بود به مدت ۳۰ دقیق در آب بماند.

منبع