اینستاگرام Instagram، که بی شک به یکی از بهترین برنامه های شبکه مجازی در سرتاسر جهان تبدیل شده است، شروع به حذف لایکها، فالورها و کامنت های جعلی و غیر واقعی (Fake) که توسط نرم افزار ثالث (مثل نرم افزارهای فالوبگیر، لایک بگیر و …) ایجاده شده، نموده است.

در بلاگ اینستاگرام آمده است که سیاست اینستاگرام خلق تجربه و تبادلات واقعی کاربران می باشد و فعالیت های غیرقابل اعتماد مانند برنامه های ثالث، که به طور غیرواقعی در حال افزایش می باشد، بخشی از این تجربه نمی باشد.

اکنون اینستاگرام الگوریتم های جدیدی را مورد استفاده قرار میدهد که به شناسایی این اکانتها (اکانتهای غیرواقعی) و حذف فعالیتهای غیرقابل اعتماد مانند لایک، فالوور و کامنت، کمک می کند. اینستاگرام از قبل به اکانتهایی که از نرم افزارهای مذکور برای جمع آوری فالوور و لایک استفاده کرده اند هشدار داده و از آنها خواسته تا رمز عبور خود را تغییر دهند تا نرم افزارهای مذکور به اکانتشان دسترسی نداشته باشند.

ضمن اینکه دادن اطلاعات، مانند نام کاربری و رمزعبور، برای نرم افزارهای ثالث می تواند ریسکی باشد و اطلاعات را در معرض خطر قرار دهد، لذا تغییر رمز عبور راه خلاصی از آنها می باشد.