گوگل به طور رسمی از جدیدترین نسخه سیستم عامل خود برای گوشی های هوشمند، آندروید ۸٫۰ اورئو (Oreo) رونمایی کرد. پیش نمایش اولیه این نسخه در مارس ۲۰۱۷ ارائه شده بود اما چند روز پیش نسخه تقریبا نهایی این سیستم عامل توسط گوگل معرفی شد. در زیر به بررسی ۱۰ ویژگی متمایز آندروید ۸ می پردازیم:

۱ـ تصویر در تصویر (Picture-in-picture)

حالت جدید تصویر در تصویر، به کاربر اجازه می دهد تا بتواند یک ویدئو را روی همه برنامه ها در پنجره شناور به اجرا بگذارد. با حالت PIP، کاربر می تواند به تماشای ویدئو ادامه بدهد و در همان حال چت کند یا از مرورگر اینترنت لذت ببرد.

۲ـ سرعت بیشتر و زمان بالا آمدن سریعتر (Faster Speed and Boot Time)

با آندروید Oreo، گوگل مدعی است که سرعت اسمارت فون دو برابر بیشتر شده است. شما می توانید برنامه ها را بسیار سریعتر اجرا کنید. ضمن اینکه زمان بالا آمدن گوشی هم پس از روشن شدن یا ریستارت بسیار کاهش یافته است.

۳ـ پر کردن اتوماتیک (Auto-Fill)

ویژگی دیگری که آندروید ۸ معرفی نموده است سیستم پرکردن اتوماتیک کادرها می باشد، که به کاربر اجازه می دهد تا بتواند با استفاده از برنامه های مدیریت پسورد و سایر برنامه ها، باکسهای نوشتاری را بدون نیاز به ابزارهای جداگانه پر نماید. در موقع نیاز شما اعلانی مبنی بر پرکردن اتوماتیک کادرها از جمله نام کاربری، رمز عبور، آدرس دریافت خواهید کرد و کافی است کلیک کنید تا به صورت خودکار نوشته ها قرار بگیرند. این ویژگی با برنامه های دیگری از جمله Twitter هم کارخواهد کرد و به شما پیشنهاد یوزرنیم و پسورد را خواهد داد.

۴ـ نقطه اعلانات و ویژگی Snooze

با آندروید اورئو، نقطه های اعلانات به شما اجازه می دهد تا قابلیتهای جدید برنامه ها را مشاهده کنید، همانند نوع مهمی که شما در صفحه دسکتاپ قرار می دهید، لذا دسترسی به آن اعلانات سریعتر خواهد بود. نقطه ای در کنار آیکن برنامه ظاهر خواهد شد که نشان دهنده تعداد ناخوانده ها خواهد بود. شما همچنین می توانید با فشاردادن و نگه داشتن کلیک روی آیکن برنامه اندازه پیام را جابجا کنید.

از ویژگی های دیگر این نسخه، به snooze در آوردن اعلان تکی می باشد. زمانی که پیامی ظاهر می شود، کافی است به طرف راست لمس کنید سپس روی آیکن ساعت کلیک کنید تا اعلان به حالت نیمه فعال (snooze) در بیاید. کاربران از این ویژگی برای دوره خاصی می توانند استفاده کنند و اعلانات پس از اتمام آن دوره دوباره ظاهر خواهند شد.

۵ـ ایموجی جدید

گوگل بالاخره استایل ایموجی gumdrop را از نسخه های قبلی آندروید جایگزین نموده و اکنون آیکن های دارای چهره گردتر را برای آندروید O ساخته است. آن مجموعه ای از شکلکهای کاملا تغییر شکل یافته را در این نسخه قرار داده است، که شامل بیش از ۶۰ ایموجی جدید می باشد.

۶ـ محافظ گوگل پلی

محافظ گوگل پلی، یک سرویس پس زمینه می باشد که امنیت در آندروید را با آنالیز رفتار برنامه ها و تشخیص برنامه های مخرب و حذف آنها از گوشی و فروشگاه گوگل Play Store برقرار می سازد.

۷ـ آیکن های قابل تغییر شکل

توسعه دهنده گان اکنون می توانند آیکن مربع شکل یافته را در رابط کاربری سیستم عاملشان قرار دهند. ظاهر آیکن برنامه ها با دستگاههای مختلف دارای سیستم عامل آندروید متفاوت می باشد. لذا، توسعه دهنده گان می توانند یک آیکن برنامه تک شکل ایجاد کنند و بقیه کار را سیستم عامل انجام خواهد داد.

۸ـ محدودیت های پس زمینه

آندروید اورئو برتری محسوسی برای بهبود عمر باتری و عملکرد دستگاه قائل است. محدودیتهای پس زمینه به طور چشمگیری در این نسخه از آندروید افزایش یافته است. آن همچنین توالی آپدیتهای موقعیتی در پس زمینه را نیز برای سلامتی کلی سیستم محدودتر ساخته است.

۹ـ فونتهای قابل دانلود

برنامه ها دیگر نیازی به تعبیه فونتهای دست ساز ندارند و این باعث کاهش حجم برنامه می شود. برنامه ها می توانند از لی آوت XML به علاوه خانواده فونت در XML برای ایجاد استایل و وزن دهی به فونت استفاده نمایند.

۱۰ـ بهبود در گزینه های دسترسی

به شما اجازه می دهد تا سریعتر به قابلیتها در نوار اعلانات، از جمله ذره بین، و کاربرد در سرویسهای دسترسی، از جمله انتخاب برای صحبت کردن، دسترسی پیدا کنید. این سرویس همچنین می تواند قابلیت ابزارهای صوتی را نیز بهبود ببخشد.