امروزه گوشی های هوشمند، بخصوص آنهایی که دارای سیستم عامل پیشرفته آندروید می باشند، پلاتفرم بزرگی برای عکاسی می باشند. کیفیت دوربین گوشی های آندروید در چند سال اخیر، بسیار توسعه یافته و نرم افزارهای زیادی برای ثبت، پردازش و به اشتراک گذاری تصاویر روی این دستگاهها تولید شده است. ضمن اینکه پس از نسخه لالی پاپ این سیستم عامل، قابلیت بسیار شگفت انگیزی به پروسه عکاسی توسط موبایل افزوده شده است و آن قابلیت ثبت تصاویر خام (Raw) می باشد.

Raw (خام) چیست؟

زمانی که دوربین های دیجیتال اقدام به گرفتن عکس می کنند پس از ثبت آن توسط سنسور، در همان لحظه عکس را مورد پردازش نور، کنتراست، شارپ و سایر تغییرات قرار داده و خروجی را به صورت فرمت JPEG ارائه می دهند که قابل نمایش با هر برنامه مشاهده تصویر می باشد. اما زمانی که دوربینی اقدام به ثبت تصویر به صورت خام یا همان RAW می نماید تنها ضبط توسط سنسور انجام شده و پردازش روی عکس صورت نمی گیرد. این بدین معنی است که اگر بخواهید بعدا روی تصاویر JPEG ویرایش و پردازشی صورت دهید با افت محسوس کیفیت مواجه خواهید شد در حالی که انجام ویریش و پردازش، حتی با جزئیات بیشتر، روی عکس Raw تاثیر زیادی در کیفیت آن نخواهد گذاشت. لذا بیشتر عکاسان حرفه ای اقدام به استفاده از دوربینهای می نمایند که قابلیت ضبط تصاویر Raw را دارا می باشد.

در سیستم عامل آندروید (همانند برخی از دوربینهای دیجیتال) تصاویر خام با فرمت DNG ذخیره می شوند که فرمت خام ادوبی می باشد.

در آندروید چگونه تصاویر Raw بگیریم؟

برای ثبت تصاویر خام در گوشی یا تبلت آندرویدی، دستگاه شما بایستی از یک ویژگی سیستم عامل که مشهور به Camera2 API می باشد پشتیبانی کند. این ویژگی بایستی توسط سازنده دستگاه، روی گوشی یا تبلت قرار بگیرد و نمی تواند بعدا توسط نرم افزار افزوده شود. به عبارتی اگر گوشی یا تبلیت هوشمند شما از این ویژگی پشتیبانی نکند قابلیت انتخاب گزینه Raw یا DNG در برنامه ثبت عکس غیرفعال خواهد بود. Camera2 ابتدا با ارائه نسخه لالی پاپ سیستم عامل آندروید معرفی شد. اکثر گوشی های میان رده به بالا از این ویژگی پشتیبانی می کنند.

علاوه بر مجهز بودن گوشی به ویژگی Camera2 API برای ثبت تصاویر خام شما نیاز به نرم افزار خاصی دارید. زیرا تمامی نرم افزارهای موجود از این قابلیت پشتیبانی نمی کنند.

نحوه ثبت و ویرایش تصاویر خام (Raw) با استفاده از برنامه Adobe Photoshop Lightroom مخصوص گوشی های آندروید:

ـ ابتدا با استفاده از لینک زیر آخرین نسخه نرم افزار Adobe Photoshop Lightroom را برای آندروید دانلود کرده و نصب نمایید:

دانلود Adobe Photoshop Lightroom 2.3.3 ثبت و ویرایش حرفه ای عکس در آندروید

ـ پس از نصب، برنامه را اجرا کرده و روی آیکن دوربین (همانند تصویر زیر) کلیک کنید

ـ حال برای ثبت عکس به صورت خام (Raw) روی گزینه JPG کلیک کرده و آن را به DNG تغییر دهید

ـ در ادامه می توانید همانند ویدئو زیر به پردازش تصویر گرفته شده بپردازید:

ویدئو پردازش تصاویر خام (Raw) توسط Lightroom آندروید:

[برای شروع ویدئو روی آیکن پخش کلیک کنید]

ـ امیدواریم آموزش فوق مفید واقع شود