TalkBack در سیستم عامل آندروید حالتی است مخصوص نابینایان و کم بینایان، که شکل سخنگو به خود گرفته و با کلیک روی هر گزینه یا آیکن، متن یا جزئیات آن گزینه یا آیکن توسط Narrator (سخنگو) سیستم عامل گفته می شود. با اینکه این حالت به نابینایان کمک می کند تا با گوشی خود تعامل برقرار کنند اما گاها به دلیل فعال شدن عمدی یا سهوی، باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم عامل برای افراد غیر نابینا می شود. اساسی ترین مشکلی که افراد موقع فعال شدن این حالت با آن مواجه می شوند عدم توانایی در غیرفعال ساختن آن حالت می باشد. زیرا در این حالت، کارایی معمول سیستم عامل تغییر یافته و باعث می شود تا افراد نتوانند از لمس همیشگی صفحه نمایش برای رسیدن به گزینه مورد نظر استفاده کنند. در آموزش ویدئویی زیر نحوه تعامل با سیستم عامل آندروید برای غیر فعال ساختن حالت TalkBack را یاد خواهید گرفت.

توجه: در این ویدئو، حالت TalkBackبه طور نمونه روی گوشی سامسونگ گالاکسی S3 غیر فعال میشود. اما روند کار پس از ورود به تنظیمات Settings سیستم عامل، برای تمام گوشی ها یکسان می باشد.

[برای شروع ویدئو روی آیکن پخش کلیک کنید]

نکات قابل توجه:

ـ همانطور که در ویدئو هم می توانید مشاهده نمایید امکان انتخاب گزینه با یکبار لمس (کلیک) در این حالت ممکن نیست لذا باید گزینه مذکور را دوبار یا حتی بیشتر لمس (کلیک) کنید.

ـ همچنین در این حالت، رفتن به پایین یا بالا (اسکرول) با لمس و نگه داشتن یک انگشت میسر نیست و باید برای اینکار از دو انگشت به طور همزمان (همانند تصویر زیر) استفاده نمایید

disable.talkback.s