در این آموزش قصد داریم تا نحوه آپدیت گوشیهای سامسونگ Samsung یا فلش این گوشیها را با استفاده از رام دانلود شده توسط نرم افزار اُدین Odin به شما آموزش دهیم.

لطفا قبل از شروع آموزش به نکات زیر توجه فرمایید:

ـ قبل از شروع بروزرسانی یا فلش، از تمامی اطلاعات حافظه داخلی گوشی اعم از مخاطبان، پیامها، تصاویر و ویدئوهای گالری و … بکاپ (پشتیبان) بگیرید تا در صورت نیاز گوشی به ریست فکتوری، آن اطلاعات را از دست ندهید.

ـ قبل از شروع بروزرسانی یا فلش، مطمئن شوید که گوشی شما دارای حداقل ۳۰ الی ۴۰ درصد شارژ باتری می باشد.

ـ رامهای مرتبط با گوشی خود را با دقت تمام و از منابع معتبر دریافت نمایید.

ـ عواقب احتمالی از جمله بریک شدن گوشی یا استاک گوشی در استارت آپ (در صورت نصب رام اشتباه، نصب رام ناقص، خاموش شدن گوشی در وسط آپدیت و …) بر عهده شما می باشد و ان اس موبایل هیچ گونه مسئولیتی را نمی پذیرد.

آموزش آپدیت گوشیهای سامسونگ Samsung با استفاده از نرم افزار اُدین Odin:

ـ ابتدا با استفاده از لینک زیر آخرین نسخه نرم افزار Odin را دانلود کرده و در کامپیوتر خود اکسترکت نمایید:

دانلود Odin3 v3.12.3 نرم افزار فلش گوشیهای هوشمند سامسونگ

ـ حال با ورود به لینک زیر آخرین درایور گوشی های سامسونگ را دانلود نموده و نصب کنید:

دانلود آخرین درایور گوشیهای هوشمند سامسونگ Samsung Drivers

ـ در ادامه بایستی رام مناسب با گوشی را دانلود کرده و در کامپیوتر خود اکسترکت نمایید (توجه: پسوند رامهای سامسونگ پس از اکسترکت به صورت md5. می باشد). برای دانلود آخرین رامهای سامسونگ می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://nsmobile.ir/?cat=645

ـ حال برای شروع کار ابتدا گوشی را خاموش نمایید

1

ـ در ادامه باید به حالت Download Mode گوشی بروید. برای ورود به حالت Download Mode همانند تصویر زیر، در حالیکه گوشی خاموش می باشد، به طور همزمان (توجه: تاکیدا به طور همزمان) دکمه های ولوم پایین (Volume Down) ، پاور (Power) و خانه (Home) را فشار داده و به مدت چند ثانیه نگه دارید.

2

ـ در ادامه همانند تصویر زیر وارد حالت Download Mode خواهید شد. دکمه ولوم بالا (Volume Up) را فشار دهید تا به صفحه بعد بروید.

3

ـ در این بخش نرم افزار Odin را اجرا کرده و گوشی خود را با کابل به کامپیوتر متصل نمایید.

ـ زمانی که کابل را متصل نمودید Odin به طور خودکار گزینه Added را نشان خواهد داد.

4

ـ پس از اینکه گوشی شما توسط برنامه مورد شناسایی قرار گرفت روی گزینه AP (یا PDA در برخی نسخه های اُدین) کلیک کرده و در پوشه رام اکسترکت شده فایل رام را که دارای پسوند md5 می باشد (به عنوان مثال J500HXXU1BPJ3_J500HOJV1BPJ2_J500HXXU1BPG2_HOME.tar.md5) انتخاب نمایید.

5

ـ پس از ورود فایل و بررسی آن توسط نرم افزار، روی گزینه Start کلیک کنید تا فرآیند نصب رام آغاز شود.

6

ـ در ادامه منتظر شوید تا فرآیند فلش پایان یافته و گزینه Pass در کادر سبز رنگ بالا سمت چپ نرم افزار ظاهر گردد. در این مرحله گوشی به طور خودکار ریستارت خواهد شد می توانید کابل را از گوشی و کامپیوتر جدا نمایید.

7ـ حال مراحل فلش یا آپدیت پایان یافته است. لذا آغاز اولیه گوشی و ورود به سیستم عامل ممکن است زمان زیادی ببرد پس لازم است که صبور باشید.


رفع مشکل عدم استارت آپ (آغاز به کار) گوشی پس از آپدیت:

ـ در صورتی که پس از گذشت مدت زمان خیلی زیاد گوشی همچنان در لوگو سامسونگ (boot loop) گیر کرده و وارد سیستم عامل آندروید نشد بایستی طبق آموزش زیر اقدام نمایید:

توجه: این فرآیند تمامی اطلاعات حافظه داخلی گوشی را پاک خواهد کرد لذا لازم است قبلا از اطلاعات خود بکاپ داشته باشید.

ـ گوشی را خاموش کرده سپس به طور همزمان دکمه های ولوم بالا (Volume Up) ، پاور (Power) و خانه (Home) را فشار دهید و به مدت چند ثانیه نگه دارید تا وارد ریکاوری مد Recovery Mode شوید.

ـ پس از اینکه وارد حالت ریکاوری مد شدید با استفاده از دکمه ولوم پایین (Volume Down) روی گزینه Wipe data/factory reset رفته و با استفاده از دکمه پاور (Power) یا ولوم بالا (Volume Down) آن را انتخاب نمایید.

8

ـ زمانی که فرآیند پاکسازی داده به اتمام رسید گزینه Reboot system now یا Restart phone now را انتخاب نمایید.

9ـ حال گوشی ریستارت شده و بدون هر گونه مشکل وارد سیستم عامل خواهد شد.

ـ امیدواریم آموزش فوق مفید واقع شود 🙂