اگه به نوامبر سال قبل برگردیم می بینیم که شرکت سونی اولین ساخت Concept (مفهومی) آندروید را برای اکسپریا X ارائه کرد و این گوشی از آن زمان تابحال چندین آپدیت را دریافت کرده است. این ساختهای مفهومی آزمایشی بوده و به افراد اجازه می دهد تا نرم افزارهای جدید را که به آندروید موجود، نسبت به ارائه های پایدار سونی، نزدیکتر هستند مورد آزمایش قرار دهند.

امروز شرکت سونی آغاز به ارائه آپدیت بروزرسانی Concept دیگری برای اکسپریا X نموده است و اتفاق بزرگتر در این برزورسانی وجود آندروید نسخه ۷٫۱٫۱ می باشد نه ۷٫۰٫ این بروزرسانی، شرکت سونی را، منهای گوگل، تبدیل به اولین سازنده اسمارت فون می کند که آخرین نسخه سیستم عامل آندروید را بر روی گوشی هایش قرار می دهد، حتی اگر صحبت ما بر سر ارائه بسیار محدود این بروزرسانی باشد.

شماره ساخت سونی برای فرمور جدید ۳۸٫۳٫A.0.41 و شماره ساخت آندروید آن NMF26F8 می باشد. این بروزرسانی همراه با پچ امنیتی دسامبر می باشد که البته باعث شرمندگی است زیرا که پچ امنیتی ژانویه به احتمال زیاد فردا عرضه خواهد شد. به هر حال، در این بروزرسانی امکان ریستارت جدید در منو Power قرار داده شده ضمن اینکه بهبوداتی همچون سرعت آغاز به کار دوربین و پشتیبانی از ریموت پلی PS4 (اما بدون پشتیبانی از دسته های DualShock) در این آپدیت گنجانده شده است.

آپدیت آندروید ۷٫۱٫۱ در حال حاضر تنها برای کسانی قابل دریافت می باشد که مسیر بروزرسانی آزمایشی (Experimental) را زمانی که Concept را برای عرضه آندروید نصب کرده اند انتخاب نموده اند. اما برای کسانی که در این فرآیند شرکت ننموده اند زمان دقیق عرضه مشخص نیست.