EMUI، واژه مخفف شده Emotion UI، رابط کاربری مبتنی برآندورید می باشد که فلسفه طراحی کاربر محور اسمارت فونهای شرکت هوآوی Huawei را قدرت می بخشد، شعار آن “طراحی با همدلی” می باشد. Emotion UI استفاده از اسمارت فون را تسریع نموده و به کاربر اجازه تجربه کارکرد ساده تر را فراهم می سازد. این ویژگی کاربران را قادر می سازد تا طراحی و عملکرد صفحه اصلی اسمارت فون را با سلیقه خود تغییر داده و نیازهای شخصی را در آن دخیل سازند، علاوه بر آن، استفاده کننده می تواند عملکرد پوشه ها را برای مدیریت راحت تر نرم افزارها به دست بگیرد.

شرکت هوآوی در گوشی های قدیمی خود که حتی سیستم عامل آندروید نداشتند این رابط کاربری را ایجاد کرده بود اما در آن زمان نام EMUI را یدک نمی کشید.

Emotion UI دارای ویژگی های زیادی می باشد. توسط این رابط کاربران می توانند تم مورد علاقه خود را دانلود کنند یا توسط نرم افزار مبتنی بر ویندوز شرکت هوآوی، “Hi-Suite” تم خود را طراحی کنند. همچنین شخصی سازی لانچر و صفحه اصلی اسمارت فون از ویژگی بارز دیگر این رابط می باشد.

یکی از ویژگی های سودمند دیگر این رابط، پروفایلها “Profiles” می باشد. پروفایل این امکان را فراهم می سازد تا کاربر بتواند مجموعه ای از تنظیمات را تنها با فشردن یک دکمه ایجاد نماید. پروفایلهای پیش فرض شامل Normal، Sleep، Assembly و outside می باشد. ضمن اینکه کاربر می تواند پروفایل خود را ایجاد نماید. Emotion UI همچنین دارای برخی تغییرات و بهبودها در سیستم عامل آندروید نیز می باشد.

تا به امروز ۵ نسخه از EMUI توسط شرکت هوآوی طراحی شده و بر روی اسمارت فونها قرار گرفته است. البته نسخه های مختلف EMUI با ارائه آپدیت جدید یا سیستم عامل جدید برای اسمارت فون تغییر یافته است. ترتیب ارائه EMUI بر روی نسخه های مختلف آندروید بدین صورت می باشد:

ـ EMUI 1 تا ۲ بر روی نسخه های آندروید پایین تر از ۴

ـ EMUI 2 بر روی آندروید ۴

ـ EMUI 3 بر روی آندروید ۵

ـ EMUI 4 بر روی آندروید ۶

ـ EMUI 5 بر روی آندروید ۷

در زیر به بررسی ویدئویی EMUI می پردازیم:

[برای شروع ویدئو روی آیکن پخش کلیک کنید]