LTE (مخفف واژه Long term evolution به معنی تکامل بلند مدت) گام بعدی در سیر تکامل UMTS (3G) و HSDPA (3.5G) می باشد. آن تنها تکنولوژی شبکه بی سیم می باشد که به طور صحیح ۴G نامیده می شود. البته برخی از اپراتورها ممکن است اینترنت بیسیم پرسرعت خود را که در واقع HSDPA+ می باشد ۴G بنامند، اما این صحیح نیست.

برخی از ویژگیهایی که LTE را از سایر تکنولوژهای رادیویی موبایلی بیسیم متمایز می سازد، کارایی طیفی بهتر، هزینه پایین تر، سرعت انتقال بالاتر، خدمات توسعه یافته و غیره می باشد. استفاده از این تکنولوژی در صورت ارائه آن توسط اپراتور، برای دستگاهها یا گوشی هایی میسر است که از امکانات آن، یعنی مجهز بودن به اتصال ۴G یا LTE، بهره می برند و گوشی هایی که فاقد این امکانات باشند حتی در صورت وجود این تکنولوژی در منطقه و داشتن سیم کارت ۴G میسر نیست.

شبکه های LTE به طور گسترده در ایالات متحده آمریکا توسط اپراتورهایی مانند AT&T، Sprint و Verizon دایر شده است. در اروپا، استاندارد شبکه ای LTE به طور گسترده وجود نداشته و پوشش آن محدود می باشد.

از لحاظ تئوری، شبکه های LTE بایستی سرعت دانلود اطلاعات به طور بیسیمم تا سقف ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود تا سقف ۷۵ مگابیت برثانیه داشته باشند.

در اصل، تصور از LTE، یک سیستم بی سیم مبتنی بر آی پی IP بود که صرفا برای حمل ترافیک داده مورد استفاده قرار می گرفت. از این تکنولوژی، اپراتورهای شبکه قرار بود که برای برقراری ارتباط صوتی به طور همزمان از طریق شبکه های ۲G و ۳G یا به عنوان VoIP (آی پی صوتی) استفاده نمایند. صوت توسط LTE (VoLTE)، سیستم استاندارد شده برای انتقال ترافیک صوتی توسط LTE بود. در حال حاضر، موجودیت صوت توسط LTE (VoLTE) بستگی به انجام آن توسط اپراتور دارد.

متاسفانه، اپراتورهای فعلی اجرا کننده LTE، باندهای فرکانسی مختلفی را در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می دهند، که باعث می شود هماهنگی در این موضع صورت نگیرد. شبکه های LTE در سرتاسر دنیا یک یا چند باند شبکه ای مختلف را مورد استفاده قرار می دهند، همانند زیر:

Band 1, 2100MHz (Japan, Philippines, South Korea)

Band 3, 1800MHz (Australia, Belgium, Finland, Germany, Hong Kong, Hungary, Italy, Singapore, Slovenia, Slovakia, South Korea, United Arab Emirates, UK)

Band 4, 1700MHz (AT&T in the United States)

Band 7, 2600MHz (Austria, Brazil, Canada, Finland, Germany, Hong Kong, Russia, Singapore, Sweden, Switzerland)

Band 17, 700MHz (AT&T and Verizon in the United States, Canada)