در این بخش قصد داریم نحوه کار با یکی از کاربردی ترین و مفیدترین نرم افزار های آندروید را به شما آموزش دهیم.

هلیوم Helium با نام کامل Helium – App Sync and Backup، نرم افزاری است که شما توسط آن می توانید از نرم افزارهای نصب شده در گوشی آندرویدی خود همراه با دیتا کامل آنها بکاپ بگیرید بدون آنکه گوشی تان روت شده باشد. البته برنامه های بسیاری برای بکاپ گیری از نرم افزارها در آندروید وجود دارد اما بزرگترین ویژگی این نرم افزار بکاپ گیری به صورت کامل از نرم افزار نصب شده (همراه با دیتا، مثلا بازی های دیتادار و …) و نیز عدم نیاز آن به روت می باشد زیرا که اکثر برنامه های این چنینی برای کار، نیاز حتمی به روت بودن گوشی دارند. در این آموزش نحوه کار با Helium را به شما آموزش می دهیم.

ابتدا با استفاده از لینک زیر آخرین نسخه فایل APK و نیز برنامه تحت ویندوز نرم افزار Helium – App Sync and Backup را دانلود نمایید:

دانلود Helium – App Sync and Backup 1.1.4.6 پشتیبان گیری برنامه ها در آندروید بدون روت

آموزش پشتیبان گیری Backup از برنامه ها:

ـ پس از دانلود و نصب فایل APK روی گوشی آندرویدی تان با صفحه زیر روبرو خواهید شد.

helium.s.2

ـ در این مرحله، نسخه ویندوز برنامه Helium را از لینک بالا، دانلود نموده و روی کامپیوتر خود نصب نمایید، سپس برنامه نصب شده را اجرا کنید تا صفحه زیر ظاهر شود.

helium.s.1

ـ حال گوشی را با استفاده از کابل به کامپیوتر متصل نموده و در برنامه اجرا شده در گوشی، روی OK کلیک کنید. اگر برنامه ویندوز را درست نصب نموده و اجرا کرده باشید، برنامه گوشی وجود ارتباط با کامپیوتر را شناسایی کرده و وارد صفحه اصلی خواهد شد.

helium.s.3

ـ ضمن اینکه در همان زمان برنامه کامپیوتر نیز وجود ارتباط با برنامه آندروید را شناسایی کرده و صفحه زیر ظاهر خواهد شد.

helium.s.4

ـ حال با استفاده از برنامه گوشی می توانید در شاخه BACKUP ابتدا نرم افزار مورد نظر خود را انتخاب کرده و در نهایت با کلیک روی گزینه Backup و انتخاب مسیر پشتیبان گیری (حافظه داخلی Internal Storaqe، حافظه یو اس بی USB Storage یا حافظه ابری Cloud Storage) اقدام به پشتیبان گیری از نرم افزار مورد نظر نمایید.

توجه: برای انتخاب همه برنامه ها می توانید روی آیکن Select All کلیک کنید. ضمن اینکه با تیک جلوی گزینه App Data Only (smaller Backups) تنها اطلاعات برنامه ها پشتیبان گیری می شوند و خود برنامه ها موقع بازگرداندن باید توسط گوگل پلی دانلود شوند. پس برای پشتیبان گیری کامل تیک این گزینه را بردارید.

helium.s.5

آموزش بازگرداندن Restore برنامه ها:

ـ برای بازگرداندن برنامه نیز کافی است ابتدا به شاخه RESTORE AND SYNC رفته و سپس مسیری که فایلهای بکاپ گرفته شده در آن قرار دارند (حافظه داخلی یا حافظه ابری و …) را انتخاب نمایید. در ادامه پس از مشاهده فایلهای بکاپ و انتخاب آنها، روی Restore کلیک کنید تا فرآیند بازگرداندن برنامه ها و اطلاعات آنها آغاز شود.

helium.s.6-2

آموزش حذف فایلهای بکاپ:

ـ برای حذف فایلهای بکاپ گرفته شده نیز می توانید در شاخه RESTORE AND SYNC برنامه های مورد نظر برای حذف را انتخاب نموده و سپس روی آیکن سطل زباله (همانند تصویر زیر) کلیک کنید تا فایلهای مورد نظر از بکاپ حذف شوند.

helium.s.8

ـ امیدواریم آموزش فوق مفید واقع شده باشد 🙂