برای تعقیب کنندگان آخرین تکنولوژیها، سیستم عامل آندروید نیازی به معرفی ندارد. گزارشات اخیر نشان می دهد که این سیستم عامل بر روی بیش از ۷۹% از اسمارت فونها در بازار قرار گرفته است. کاربران آندروید با واژه روت و فلش رام کاستوم آشنا هستند، اما برخی از دستگاههای آندرویدی برای مقاصد خاص نیاز به آنلاک (بازکردن) بوت لودر Bootloader دارند. خوب بوت لودر چیست و آنلاک کردن آن در گوشی آندرویدی چه مزایا و معایبی دارد که به آن می پردازیم.

بوت لودر Bootloader چیست؟

به طور اساسی، بوت لودر کد دستوری است که در تمامی سیستم عاملها برای راه اندازی و شروع به کار وجود دارد. آن متشکل از مجموعه ای از دستورالعمها برای اجرای سیستم عامل پس از روشن شدن دستگاه می باشد. هر دستگاه هوشمند که دارای سیستم عامل می باشد بوت لودر را در خود می بیند. آندروید یک سیستم عامل منبع باز (Open Source) می باشد که توسط شرکت گوگل توسعه یافته است، بوت لودر برای دستگاه آندرویدی از تولیدکننده ای به تولید کننده دیگر فرق می کند.

مهمترین دلیل برای این تفاوت، تنوع سخت افزاری در ساخت دستگاهها توسط شرکتهای مختلف می باشد. به عنوان مثال، می توانید نگاهی به سری نکسوس Nexus بیاندازید، سخت افزار این گوشی ها با نسخه جدید گوشی تولید شده آپگرید می یابد. برای دستگاههای اپل، اختلاف در نسخه های آی او اس iOS باعث ایجاد بوت لودرهای مختلف می شود.

چرا بوت لودرها قفل (Lock) می شوند؟

بوت لودرها معمولا به صورت قفل شده روانه بازار می شوند. شرکتها می خواهند دستگاه را با سیستم عامل ترکیب کنند. هر دستگاه آندرویدی شامل بوت لودر مخصوص متناسب با سخت افزار آن دستگاه می باشد. اگر می خواهید یک رام کاستوم مانند نوع CyanogenMod را بر روی دستگاه خود نصب کنید باید بوت لودرسیستم عامل دستگاهتان آنلاک باشد در حالت لاک یا قفل، نصب آن غیر ممکن است. آنلاک بوت لودر فرصت نصب رامهای کاستوم را برایتان فراهم خواهد ساخت.

چه کسانی به بوت لودر آنلاک شده نیاز دارند؟

کسانی که می خواهند از شر افزونه های سوم شخص سیستم عامل همانند Sence اچ تی سی یا TouchWiz سامسونگ خلاص شوند ترجیح می دهند که شکل خالصی از سیستم عامل را نصب کنند. خوشبختانه توسعه دهنده گانی همانند Cyanogenmod وجود دارند که سیستم عاملهایی با کاربری دوستانه می سازند.

موارد استفاده از بوت لودر آنلاک در آندروید

مهمترین مزیت آنلاک (بازکردن) بوت لودر در آندروید عملیات روت (rooting) می باشد. اگر می خواهید گوشی آندرویدی خود را روت کنید یا اگر می خواهید یک رام کاستوم نصب نمایید آنلاک بوت لودر اولین گام می باشد. البته آن معایبی نیز دارد، بایستی خود را برای مضرات بوت لودر آنلاک شده نیز آماده نمایید. بوت لودر آنلاک شده ممکن است گارانتی گوشی شما را از بین ببرد. همچنین ممکن است در بروزرسانی گوشی توسط آپدیتهای ارائه شده بوسیله شرکت با مشکلاتی مواجه شوید.

به هر حال، همیشه توصیه می شود که از دستگاه با تنظیمات کارخانه استفاده نمایید. آنلاک بوت لودر آخرین گزینه انتخاب کاربر می باشد.