بدافزارها برنامه ها یا به عبارتی نرم افزارهایی هستند که برای سیستم عاملهای مختلف تولید می شوند و هدفشان آزار و اذیت کاربران و ایجاد خسارت در سیستم عامل کاربر می باشد. برخی از آنان فقط کاربر را می‌آزارند. مثلاً وی را مجبور به انجام کاری تکراری می‌کنند. اما برخی دیگر سیستم عامل و داده‌های آن را هدف قرار می‌دهند که ممکن است خساراتی به بار آورند. در عین حال ممکن است هدف آن سخت‌افزار سیستم کاربر باشد.

اخیرا با توجه به رشد روزافزون کاربران سیستم عامل آندروید، تولید کنندگان بدافزارها، سیستم عامل آندروید را هدف حمله خود قرار داده اند و تولیداتشان اکثر برای این سیستم عامل بوده است. لذا به کاربران گوشی های آندرویدی توصیه می شود که نرم افزارها را از منابع نامشخص دانلود نکرده و در استفاده از نرم افزارها دقت بیشتری نمایند.

اخیرا با توجه به گزارش منتشر شده از طرف شرکت F-Secure مشخص شد که ۹۹ درصد از بدافزهای موبایل، کاربران آندروید را مورد هجوم حملات قرار می دهند. این سیستم عامل به خاطر پلتفرم نفوذپذیر برای هکرها و عدم ارائه بروزرسانی های مداوم همواره مورد سرزنش قرار گرفته است. نکته جالب توجه این است که برخی از این بدافزاها نه تنها می تواند در جستجو در اینترنت مشکلاتی را برای کاربران به همراه داشته باشد بلکه می تواند به عمر دستگاه آندرویدی پایان دهد.