استیو جابز در زمان حیاتش در مورد تولید آیفون در چین مورد سئوال قرار گرفت:

چرا اپل پس از سال ۲۰۰۰ محصولاتش را در آمریکا تولید نمی‌کند. تا پیش از سال ۲۰۰۰ اپل محصولات خود را در آمریکا تولید می‌کرد ولی اکنون عمده گوشی‌های iPhone در چین تولید می شوند. آیا دلیل این کار تنها هزینه کمتر نیروی کار در چین است؟

استیو جابز در پاسخ به این سئوال ها چنین عنوان می کند:

علت تولید آیفون در چین، علاوه بر ارزان بودن نیرو، تخصص و اطلاعات و کار خوب آنهاست. همچنین کارخانه‌های چین پیشرفته و مجهزتر از کارخانه های آمریکا هستند. وی همچنین در توضیح این سئوال اعلام کرد:

ما نیاز به ۸۷۰۰ مهندس صنعتی برای کنترل ۲۰۰،۰۰۰ کارگر خط تولید داریم. برای یافتن ۸۷۰۰ مهندس کاردان در آمریکا حدودا باید ۹ ماه زمان صرف کنیم.  ولی برای یافتن این تعداد نیروی متخصص در چین تنها ۱۵ روز زمان نیاز است.

در کنار این مزایا، سرعت خطوط تولید و نیرو ها در چین فوق العاده زیاد است و همچنین نیرو ها با تخصص هایی که ما به آنها نیاز داریم در امریکا زیاد نیستند. به طور کلی دلیل اصلی تولید محصولات در چین، نیروی ارزان نیست بلکه وجود کارخانه های پیشرفته تر، تعداد زیاد نیروی متخصص در چین و سرعت عمل بالای نیرو ها است که ما را به تولید محصولات‌مان در چین پایبند می کند.

اینها دلایلی هستند که اپل چین را برای تولید محصولاتش بر می گزیند. با این تفاسیر نباید تصور کرد، هر محصولی که ساخت چین است کیفیت پایینی دارد.

Resource