دیگر نیازی به گفتن نیست که اکسپریا Z5 Premium، اولین و تنها اسمارت فون دنیا است که از صفحه نمایش ۴K برخوردار است. صفحه نمایش ۴K در یک گوشی هوشمند ۵٫۵ اینچی که تراکم پیکسلی ۸۰۶ را به همراه می آورد برای اولین بار در اکسپریا Z5 Premium مورد استفاده قرار گرفته و تا پایان سال ۲۰۱۵ نیز تنها اسمارت فون دنیا خواهد بود که چنین صفحه نمایشی دارد.

درست است که لقب اولین صفحه نمایش ۴K در دنیا برای اکسپریا Z5 Premium به ثبت رسیده اما لقب تنها اسمارت فون دنیا با این صفحه نمایش قطعا پایدار نخواهد بود. بدون شک در آینده ای نزدیک اسمارت فون های دیگری نیز خواهند آمد که چنین صفحه نمایشی را در خود جای داده اند. اما این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد؟

سامسونگ و الجی، دو کمپانی کره ای جزو اولین کمپانی هایی بودند که از صفحه نمایش QHD در گوشی های هوشمند خود استفاده کردند. بدون شک اگر قرار بر استفاده از صفحه نمایش ۴K در یک گوشی هوشمند دیگر باشد، این دو کمپانی کره ای گزینه های اصلی چنین عملی خواهند بود.

منابع معتبر از کشور کره خبر میدهند، دو کمپانی بزرگ سامسونگ و الجی، به این زودی برنامه ای برای استفاده از صفحه نمایش ۴K در گوشی های خود ندارد. این منبع خاطرنشان میکند این دو کمپانی در سال ۲۰۱۶ نیز همچنان به استفاده از صفحه نمایش QHD در گوشی های خود ادامه میدهند و تا پایان سال آینده به سراغ صفحه نمایش ۴K در گوشی های خود نخواهند رفت. این منبع هزینه بالای این صفحه نمایش را علت اصلی چنین تصمیمی از سوی سامسونگ و الجی میداند و معتقد است برای کاهش هزینه های تولید، استفاده از صفحه نمایش ۴K برای این دو کمپانی در مقطع فعلی مقدور نخواهد بود.

xperia.z5.compact.1