مسنجر تلگرام Telegram، یکی از پیام رسانهای مشهور و محبوب بخصوص در بین کاربران ایرانی می باشد. این مسنجر در طول سالیان گذشته، به دلیل خیل عظیم کاربران، همواره راهی برای بهره برداری برنامه نویسان و هکرها بوده است. به طوری که نسخه های غیر رسمی بسیار زیادی منتشر شده اند که حتی کاربر را نسبت به برنامه تغییر آی پی بی نیاز می سازد. اما نکته مورد توجه در استفاده از این نسخه های غیر رسمی و تایید نشده اهمیت اطلاعات رد و بدل شده توسط کاربر می باشد که ممکن است از طرف برنامه نویس و طراح این نسخه غیر رسمی، مورد سو استفاده قرار بگیرد. البته در این مواقع اطلاعاتی مانند مخاطبان کاربر و نیز سایر اطلاعات وی نیز ممکن است به خطر بیافتد. لذا توصیه می کنیم حتما از نسخه های رسمی تلگرام استفاده کنید، تا به مشکل برنخورید.

در مطلب حاضر قصد داریم نسخه های رسمی و غیر رسمی تلگرام را تشریح کنیم.

نسخه های رسمی تلگرام:

تنها دو نسخه از تلگرام توسط سازنده اصلی این مسنجر مورد تایید می باشد و سایر نسخه ها مورد تایید نبوده و حتی پاول دوروف، طراح و سازنده تلگرام، چندین بار نسبت به استفاده از نسخه های غیر اصلی و تایید نشده هشدار داده است. توصیه می کنیم نسخه های اصلی و رسمی تلگرام را حدالامکان از گوگل پلی یا مارکتهای معتبر دانلود نمایید. این نسخه ها عبارتند از:

ـ تلگرام اصلی Telegram 

آیکن تلگرام اصلی در زمان نگارش این مطلب بدین صورت می باشد (توجه: این آیکن ممکن است همواره مورد تغییر قرار بگیرد)

لینک دانلود تلگرام اصلی از گوگل پلی

ـ تلگرام ایکس  Telegram X 

آیکن تلگرام ایکس در زمان نگارش این مطلب بدین صورت می باشد (توجه: این آیکن ممکن است بعضا مورد تغییر جزئی قرار بگیرد)

لینک دانلود تلگرام ایکس از گوگل پلی

نسخه های غیر رسمی تلگرام:

توزیع های خیلی زیادی از نسخه های غیر رسمی و تایید نشده تلگرام در سطح وب وجود دارند. به چند نمونه از آنها در زیر اشاره می کنم. استفاده از این نسخه ها ممکن است مخاطراتی را برای کاربر به همراه داشته باشد لذا توصیه می کنیم اگر نگران اطلاعات خود هستید همواره از نسخه های رسمی و تایید شده استفاده کنید.

۱. پلاس مسنجر Plus Messenger

۲. تله پلاس Teleplus

۳. مالتی گرام Multigram

۴. ویدئوگرام Vidogram

۵. موبوگرام Mobogram

۶. یونی گرام Unigram

۷. آی گرام iGram

۸. تلگرام طلایی Telegram Gold

در پایان ذکر این نکته حائز همیت هست که نسخه های لحاظ نشده در این نگارش، مطمئنا غیر رسمی و تایید نشده بوده و در صورت تایید نسخه ای از طرف خود تلگرام در همین مطلب قرار خواهد گرفت.