آندروید ۱۱ Android، جدیدترین نسخه سیستم عامل ارائه شده توسط شرکت گوگل Google برای گوشی های هوشمند موبایل، به طور رسمی برای گوشی های انحصاری این شرکت یعنی سری Google Pixel منتشر شد. نسخه نهایی و Stable این سیستم عامل رسما برای گوشی های Google Pixel 2، Google Pixel 2 XL، Google Pixel 3، Google Pixel 3 XL، Google Pixel 3a، Google Pixel 3a XL، Google Pixel 4، Google Pixel 4 XL و Google Pixel 4a ارائه شد. همزمان برخی از گوشیهای منتخب از شرکت های وان پلاس OnePlus، شیائومی Xiaomi، اُپو Oppo و ریلمی Realme نیز این آندروید را دریافت می کنند.

اولین نسخه توسعه دهندگان این سیستم عامل در فوریه ۲۰۲۰ منتشر شد و اکنون شرکت گوگل نسخه نهایی را با ویژگیهای جدید روانه می کند.

قابلیتهای جدید آندروید ۱۱:

ـ روشهای بهتر برای برقراری ارتباط با اشخاص در زندگی تان

در آندروید ۱۱، مکالمات در برنامه های پیام رسان در بخش اعلانات به فضای اختصاصی انتقال می یابد و باعث می شود تا مدیریت مکاتبات آسان تر گردد. ضمنا می توانید برخی از مکالمات را که برایتان حائز اهمیت می باشد اولویت بندی کنید.

اینک می توانید به گفتگوهای مهم، بین کاری که انجام می دهید و برنامه پیام رسان، بدون بازگشت به عقب و رفتن به جلو پاسخ دهید.

ضبط صفحه نمایش داخلی اینجاست: اکنون می توانید هر آنچه که در صفحه گوشی انجام می دهید را ضبط کرده و به اشتراک بگذارید. بدون نیاز به برنامه جانبی می توانید تصاویر را همراه با صدا ضبط کنید.

ـ روشهای جدید برای کنترل دستگاههای متصل شده و مدیا

اکنون می توانید به تمامی دستگاههای هوشمند خود در یکجا دسترسی پیدا کنید، کافی است دکمه پاور را فشار داده و برای چند لحظه نگه دارید. می توانید قطعات متصل شده مانند ترموستات یا قفل هوشمند را با یک کلیک کنترل کنید و به چندین برنامه مجزا نیازی نیست.

کنترل رسانه (مدیا) دارای طراحی نوین و کاراتر می باشد. اکنون می توانید بین دستگاهی که در حال پخش مدیا می باشد سریع سویچ کنید. می توانید موزیکی که در حال پخش می باشد را بلافاصله از هدفون به اسپیکر تغییر دهید.

آندروید اُتو Android Auto اینک روی تمامی دستگاههای دارای آندروید ۱۱ به صورت بی سیم کار می کند به شرطی که یک ماشین سازگار داشته باشید. لذا می توانید با استفاده از این ویژگی کنترل ماشین را برای اعمالی مانند دریافت مسیر، حرف زدن برای ارسال متن، پخش مدیا مورد نظر و کمک گرفتن از دستیار گوگل Google Assistant استفاده کنید.

ـ کنترل بیشتر روی حریم خصوصی و دیتا

مجوزهای یکبار به شما اجازه می دهد تا یکبار به امور حساس، مانند میکروفون، دوربین و لوکیشن، دسترسی اجازه صادر کنید. دفعه بعدی برای دستیابی به این سنسورها برنامه نیازمند دریافت مجدد مجوز خواهد بود.

اگر برنامه نصب شده ای را برای مدت طولانی استفاده نمی کنید می توانید تنظیم کنید که به دیتا شما دسترسی نداشته باشد. آندروید از این به بعد مجوزهای لازم برای برنامه های استفاده نشده را به صورت خودکار ریست auto-reset می کند و در اعلانات نشان می دهد. دفعه بعد که میخواهید برنامه را استفاده کنید مجوزهای لازم برای آن صادر خواهد شد.

با ماژولهای اضافی برای بروزرسانی سیستم گوگل پلی Google Play system update modules، بهبودهای حریم خصوصی و امنیتی بیشتری از گوگل پلی به گوشی شما ارسال می شود، به همان طریق که بروزرسانی برای برنامه ها صورت می گیرد. لذا می توانید در اسرع وقت، بدون نیاز به آپدیت سیستم عامل مشکلات را برطرف کنید.

برای کاربران تجاری آندروید Android Enterprise users، آندروید ۱۱ محافظت های حریم خصوصی را به همراه دارد، لذا می توانید از یک دستگاه شخصی شده به عنوان یک دستگاه شرکتی استفاده کنید. پروفایل کاری به شما ابزارهای بخش آی تی را ارائه می کند که از طریق آن می توانید یک دستگاه را بدون مانیتور دیتا پروفایل شخصی یا فعالیت، روی گوشی مدیریت کنید.

با ارائه نسخه نهایی آندروید ۱۱ برای گوشی های سری پیکسل گوگل، باید منتظر بمانیم تا ببینیم شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند موبایل چه زمانی لیست گوشی های خود برای دریافت این بروزرسانی را منتشر خواهند کرد.